Sebastijan Sosa, šef Kancelarije Međunarodnog monetarnog fonda u Srbiji, rekao je nedavno da reforme strateških državnih preduzeća u Srbiji sporo napreduju. Ponovio je stav MMF-a da je potrebno „više napora kako bi se ojačalo korporativno upravljanje i obezbedilo profesionalno rukovodstvo u ovim preduzećima”. MMF, kako je rekao, podržava nameru vlasti da, uz podršku Evropske banke za obnovu i razvoj, do jula 2020. godine pripreme dokument o politici vlasništva nad državnim preduzećima.
Premijerka Ana Brnabić složila se s ocenom da reforme nisu bile dovoljno brze.
– Radili smo neke stvari za koje smo mislili da su prioritetnije, kao što su preduzeća koja su u većinskom državnom vlasništvu i završili smo u ovom mandatu gotovo sva koja su bila problematična – rekla je Brnabićeva i podsetila da je za preduzeća u Boru, Majdanpeku i Smederevu nađeno strateško rešenje.
Kad je reč o javnim preduzećima, u Ministarstvu privrede ističu da počev od 2014. Vlada Srbije donosi smernice za izradu godišnjih programa njihovog poslovanja. To je, kako kažu, doprinelo efikasnoj kontroli poslovanja i nadzoru nad planiranjem troškova.
Imajući u vidu da su 2014. godinu javna preduzeća završila sa neto gubitkom od oko 65 milijardi dinara, ističu da se situacija bitno popravila, budući da sada javna preduzeća posluju u plusu.
Prema njihovoj najavi, u narednom periodu akcenat će biti stavljen na stručno usavršavanje organa upravljanja u javnim preduzećima, te je u tom smislu u završnoj fazi izrada programa za dodatno stručno usavršavanje u oblasti korporativnog upravljanja. Ovaj program se radi u saradnji sa Međunarodnom finansijskom korporacijom, članicom grupacije Svetske banke.
– Svesni smo potrebe nastavka reformi u javnim preduzećima. Postoji politička volja da se to uradi. U tome ćemo se pre svega oslanjati na domaću pamet i iskustvo, a sarađivaćemo sa stranim institucijama – naglašavaju u ovom ministarstvu i ukazuju da je reforma javnih preduzeća složen proces.
Podsećaju da su u proteklom periodu formirane radne grupe za restrukturiranje javnih preduzeća kao što su EPS, „Srbijagas” i „Železnice Srbije”.
– Pošlo se od ovih preduzeća imajući u vidu njihov značaj, probleme sa kojima se suočavaju, kao i izazov koji ova preduzeća predstavljaju u pogledu fiskalnih rizika i stabilnosti finansijskog sistema države u celini. U skladu sa svojim nadležnostima pratimo rad i poslovanje i drugih javnih preduzeća i privrednih društava koja obavljaju delatnost od opšteg interesa, a čiji je osnivač Republika Srbija – kažu u Ministarstvu privrede.
Kad je reč o jačanju korporativnog upravljanja u državnim preduzećima, projekat tehničke saradnje EBRD i Ministarstva privrede još se ne primenjuje. Eksperti EBRD-a će posle detaljne analize državnih preduzeća i postojećeg pravnog okvira u Srbiji dati preporuke za poboljšanje upravljanja i sačiniti strategiju za upravljanje preduzećima u državnom vlasništvu. Očekuju da će ova analiza pokazati šta je potrebno preduzimati u vezi sa državnim preduzećima.
– U ovom momentu, s obzirom na to da je projekat tek u pripremnoj fazi, nezahvalno je davati odgovore na pitanja o tome kakva će biti sudbina državnih preduzeća i da li će neka od njih biti privatizovana. Međutim, napomenuli bismo da se i sada sprovodi privatizacija državnih preduzeća za koju je vlada pokrenula inicijativu, u skladu sa Zakonom o privatizaciji – navode u Ministarstvu privrede.
Preduzeća koja posluju javnim kapitalom (u vlasništvu RS, autonomne pokrajine i jedinice lokalne samouprave), mogu se privatizovati ukoliko nadležni organi pokrenu inicijativu, a Ministarstvo privrede je nadležno da sprovede postupak privatizacije.
U Ministarstvu privrede naglašavaju da su više puta, kako javnosti, tako i međunarodnim institucijama, objašnjavali razliku između državnih i javnih preduzeća.
– Nesumnjivo je da su i javna preduzeća državna, jer je Republika Srbija osnivač, odnosno vlasnik javnih preduzeća 100 odsto. Međutim, specifičnost javnih preduzeća je u tome što obavljaju delatnost od opšteg interesa, te su iz tog razloga u posebnom pravnom režimu propisanom Zakonom o javnim preduzećima. Napominjemo da se Zakon o javnim preduzećima primenjuje i na privredna društva ukoliko obavljaju delatnost od opšteg interesa, dok se na sva druga državna preduzeća ovaj zakon ne primenjuje – objašnjavaju iz Ministarstva privrede.
Reforma „Puteva Srbije”
I „Putevi Srbije” su na spisku preduzeća koja su u fazi restrukturiranja. Zorana Mihajlović, ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, pre nekoliko dana je rekla da nije zadovoljna efikasnošću i konkurentnošću ovog javnog preduzeća i da očekuje da će se reformom doći ne samo do kvalitetnijeg održavanja putne mreže, već i do dobijanja profitabilnog javnog preduzeća sa jasno definisanim obavezama i odgovornošću.
Postupak u završnoj fazi
Ministarstvo privrede je zadovoljno rezultatima privatizacije državnih preduzeća. Podsećaju i da je u februaru 2014. u privatizacionom portfelju ministarstva bilo oko 560 preduzeća, a da ih je sada manje od 80, te se svakako može reći da taj postupak ulazi u završnu fazu.