Posle presudne uloge koju je odigrao u potpisivanju sporazuma o obnovi avio i železničkog saobraćaja između Beograda i Prištine, Vašington, kako se to čini po izjavama njegovih zvaničnika ovih dana, želi da na svoj rever okači još jednu značku – zaslugu za ukidanje taksa koje je Priština uvela na robu iz centralne Srbije pre godinu i po dana. Time bi otvorio put nastavku dijaloga, što Brisel bezuspešno pokušava da pokrene mesecima. U prilog tome koliko su Amerikanci ozbiljni u nameri da nešto urade govori i to što se predsednik Srbije Aleksandar Vučić i Hašim Tači ovih dana u Vašingtonu sreću sa najvišim zvaničnicima.
Tako će Vučić da bude jedan od govornika na godišnjoj konferenciji Američko-izraelskog komiteta za javne poslove, koja se održava od 1. do 3. marta, a Tači je već imao niz razgovora u američkoj prestonici. Kako je juče, najavljujući svoj odlazak u Vašington, Vučić rekao, Kosovo će „svakako biti dominantna tema u razgovoru sa američkim zvaničnicima”, ali će razgovarati i o drugim važnim pitanjima, bilateralnim odnosima, ekonomskoj saradnji sa SAD.
„To sve ide dobro, u dobrom smeru, ali Kosovo će biti nesumnjivo dominantna tema, koja za nas nije laka, jer imamo drugačije viđenje i pogled na stvari u odnosu na moje domaćine”, kaže srpski predsednik. A kako je nešto ranije izjavio, ne treba očekivati da će SAD ili bilo koji drugi međunarodni igrači promeniti stav prema Kosovu.
Ukoliko bi Priština ukinula takse, Vučić očekuje da bi usledili strahoviti pritisci na Srbiju i da je pitanje trenutka kada će se od Beograda tražiti da defakto ili dejure prizna Kosovo, sa ciljem da ga ubace u UN. Analitičar iz Vašingtona Obrad Kesić kaže da takav zahtev iz Vašingtona postoji godinama. „Jedino što nema te vrste pritiska koji se koristio ranije, nema pretnje, nema onog uslovljavanja i agresivne politike koju je predstavljao Brajan Hojt Ji za vreme prethodne administracije. To vreme je prošlo. Jasno je da najveći problem nije Beograd nego Priština”, kaže Kesić.
Ako se, za sada nezvanične, informacije iz Prištine pokažu tačnim, pritisaka još neće biti, jer neće biti ni ukidanja taksa. Kako je juče preneo portal Kosovo onlajn, novi kosovski premijer Albin Kurti odgovorio je negativno na zahtev SAD da ukine taksu na srpsku robu jer bi to imalo velike posledice za Kosovo. SAD navodno planiraju da preduzmu mere, a samo povlačenje priznanja nije jedna od opcija „kazne”. Ne zna se tačno šta će Amerika uraditi, ali suspenzija investicija i drugih aktivnosti koje su pomagale Kosovu 20 godina mogu biti neke od mera.
Američki državni sekretar Majk Pompeo međutim ne govori o ovakvom odgovoru Prištine. Kako je saopštila portparolka Stejt departmenta Morgan Ortagus, Pompeo je u razgovoru sa predsednikom privremenih prištinskih institucija Hašimom Tačijem u Vašingtonu rekao da očekuje da će Priština ukinuti takse na srpske proizvode, što je, „neophodan korak ka oživljavanju dijaloga o normalizaciji odnosa sa Beogradom”. Pompeo je, prenosi Tanjug, ukazao da bi ukidanje taksa na srpske proizvode imalo ekonomske i druge koristi za građane „obeju zemalja”. Pompeo je, navodi se, u razgovoru sa Tačijem potvrdio „snažno partnerstvo između Sjedinjenih Država i Kosova, ukorenjeno u stalnoj posvećenosti zajedničkim vrednostima i podršci suverenom, nezavisnom Kosovu”.
Sekretar je ohrabrio Kosovo da nastavi da radi na zamahu nedavnih pisama o namerama za uspostavljanje vazdušnog i železničkog saobraćaja i auto-puteva između Beograda i Prištine”, navela je Ortagusova. A odgovarajući na pitanje da li će Priština biti kažnjena ako ne ukine takse, Tači je odgovorio da je američki stav jasan – Kosovo treba da pokaže da je spremno da obezbedi američku podršku svom ekonomskom razvoju. „Mislim da kosovske političke stranke i vlada treba da donose odluke koje idu u prilog jačanju strateškog partnerstva sa SAD. Nije mudro sukobljavati se i tako nauditi strateškim odnosima sa SAD, NATO i Evropskom unijom”, rekao je Tači.
Kosovski mediji navode i da američkoj administraciji ponestaje strpljenja i da je Ričard Grenel, specijalni izaslanik Vašingtona, navodno dao ultimatum da se takse ukinu do sutra. Objašnjavajući poziciju Vašingtona, Kesić kaže da Amerikanci ipak žele da pokažu da su i dalje uključeni u priču oko Kosova i da je to za njih važno pitanje. „Administracija je vrlo jasna, nema tu nametanja rešenja sa njihove strane. Učešće Amerike je ograničeno. Ali se može očekivati da će oni da pokušaju da iskoriste ovaj momenat da se pokrenu pregovori i da se postignu oni rezultati koji su u skladu sa njihovim interesima”, ocenjuje Kesić.
A da bi to postigli, moraju da sačuvaju u igri Tačija jer je on, kaže Kesić, za ovu administraciju partner koji obećava da će završiti tu priču. Zato Amerikanci pokazuju da podržavaju Tačija, jer su svesni da sa Kurtijem to neće ići tako lako. „Oni znaju da je najozbiljnija šansa da se postigne neki dogovor dok je još Tači predsednik. Takođe žele da pokažu da su i dalje uključeni i da obraćaju pažnju na Balkan. I to bi trebalo da se iskoristi. To je na neki način ohrabrenje Beogradu i Prištini da završe ono što su započeli”, smatra Kesić.