Svojim prvim potezom na premijerskoj funkciji, prekjučerašnjom odlukom da uslovno i delimično ukine takse na robu iz centralne Srbije i BiH, Albin Kurti je uspeo da podeli Vašington i Brisel. I dok iz prestonice Evropske unije podržavaju taj njegov gest, sa one strane okeana su nezadovoljni. „Naša pozicija je sasvim jasna: takse moraju biti potpuno ukinute. Gospodin Kurti pravi ozbiljnu grešku – i to je jasno stavljeno do znanja kosovskom predsedniku Hašimu Tačiju u Beloj kući”, napisao je specijalni američki izaslanik za dijalog Beograda i Prištine Ričard Grenel na „Tviteru”.
Tači je zatražio od prištinske vlade i premijera da se odmah i u potpunosti ukinu takse na srpske i proizvode iz BiH, što je, kako je rekao, i zahtev SAD. EU, međutim, pozdravlja najavu premijera privremenih prištinskih institucija uz ocenu da je to prvi korak i da očekuju više detalja. „Ovaj korak može imati pozitivan efekat na obnavljanje regionalne trgovine i mogao bi omogućiti obnavljanje dijaloga Beograda i Prištine, kojem posreduje Evropska unija”, navodi se u saopštenju Evropske službe za spoljne poslove, prenosi Tanjug. EU navodi i da je izgubljeno previše vremena i da je hitno potrebno obnoviti poverenje. Dodaje se da „Srbija i Kosovo moraju da kreiraju okruženje pogodno za nastavak dijaloga, u korist obe strane”. „Visoki predstavnik Đuzep Borelj spreman je da odigra svoju ulogu posrednika u dijalogu”, poručuju iz Brisela.
Ni Aleksandar Vučić nema razumevanja za reakciju EU. Predsednik Srbije kaže da je američki izaslanik Grenel u pravu i ocenjuje da se radi o pokušaju prevare. „To što je za EU to u redu, ja sa tim nemam problem. Mogu oni da im čine šta žele, ali ja sam tu školu odavno prošao”, rekao je Vučić.
Portparol EU Peter Stano kaže da ne želi da upoređuje reakcije Brisela i Vašingtona. „Mi ovu najavu vidimo kao mogući prvi korak ukoliko se na pravi način primeni i isprati daljim akcijama”, kaže Stano. U Briselu naglašavaju i da je jasan međunarodni mandat po kome je EU jedina koja je zadužena za posredovanje u dijalogu Beograda i Prištine. „Reakcije EU su formulisane i bazirane na EU viđenjima, politici i odnosima sa partnerima”, kazao je Stano i ponovio da je hitno potreban nastavak dijaloga i da status kvo nije održiv.
Na pitanje zašto se Grenel ljuti na Kurtija, Nemanja Starović, spoljnopolitički analitičar Centra za društvenu stabilnost, kaže da je novog premijera skromno iskustvo u institucionalnom radu, ali i nasleđe političkog ekstremizma, koje očigledno nije u stanju da prevaziđe, dovelo u poziciju „između čekića i nakovnja”, u vidu ultimativnih zahteva američke administracije da ukine efektivnu zabranu prometa robe iz centralne Srbije, koje su njegovi koalicioni partneri iz DSK spremni da bezuslovno uvaže, i optužbi snažne opozicije za izdaju ukoliko to učini.
„U takvoj situaciji, Kurti se odlučio za polovično rešenje kojim bi kupio narednih mesec dana, ali koje ne zadovoljava niti jednu stranu koja sprovodi pritisak prema njemu. Imajući u vidu rok koji je ambasador Grenel dao vlastima u Prištini da ukinu stoprocentne takse, a koji ističe koncem ove nedelje i iskazano nezadovoljstvo specijalnog izaslanika američkog predsednika polovičnim rešenjem koje je Kurti najavio, za očekivati je da će SAD konačno pribeći određenim kaznenim merama prema tzv. Kosovu”, ocenjuje Starović za „Politiku”. On smatra i da se na osnovu toga što je ambasador Grenel saopštio da je poruka prištinskim vlastima preneta prvenstveno Hašimu Tačiju može zaključiti da Bela kuća odustaje od dalje političke podrške Albinu Kurtiju. Ali se i otvara prostor za moguće obaranje njegove vlade, koja ionako, ističe Starović, još nije preuzela sve poluge efektivne moći na Kosovu i Metohiji.
DSK: bez ukidanja taksa ne ostajemo u vladi
Demokratska stranka Kosova (DSK) koja je članica vladajuće koalicije ne podržava polovične mere kosovskog premijera. Prvi Kurtijev zamenik Avdulah Hoti kaže da Demokratski savez Kosova, partner pokreta Samoopredeljenje, neće ostati u vladi ako se taksa na uvoz proizvoda iz centralne Srbije ne ukine bezuslovno. „Možete li uspešno upravljati vladom koja nema podršku SAD? U takvoj vladi, DSK ne ostaje. DSK neće ostati u vladi ako se taksa ne ukine bezuslovno. Vlada koja izoluje samu sebe ne može da pospeši kosovsku agendu. DSK nema interes za vladu koja se izoluje”, rekao je Hoti, prenosi Tanjug. Član Predsedništva DSK-a Skender Hiseni ocenio je da je najavljeno ukidanje taksa zapravo „politički manevar” Albina Kurtija s ciljem odlaganja dijaloga.