Samo nekoliko dana nakon što je pariski Luvr objavio da je izložba posvećena Leonardu da Vinčiju, odnosno obeležavanju pet stotina godina od njegove smrti, za četiri meseca koliko je trajala privukla vrtoglavih milion posetilaca – reč je o do sada nezapamćenom broju – ovaj muzej zatvorio je svoja vrata zbog virusa korona, javljaju agencije.
Ovu odluku nije donela vlada Francuske, prenosi Rojters, već su zaposleni u ovoj kući odlučili da zbog izbijanja zaraze napuste svoja radna mesta, pri čemu nisu pristali da se vrate ni nakon sastanka koji je održan sa upravom i muzejskim lekarom, tako da je publika obaveštena da će muzej biti nedostupan dok se situacija ne reši. Mere predostrožnosti u ovoj zemlji, u kojoj je do juče registrovano oko sto pacijenata kod kojih je virus potvrđen, odnose se na sva javna okupljanja u zatvorenom prostoru na kojima se očekuje više od 5.000 ljudi, a otkazan je i polumaraton koji je trebalo da se održi za vikend.
Talas zatvaranja muzejskih institucija počeo je u Kini, i to u januaru kada je i došlo do zvanične potvrde o širenju kovida 19. Kineskim ustanovama savetovano je da održavaju onlajn postavke, neke ne rade uopšte, nije otvoren ni Veliki kineski zid, dok neke rade prema izmenjenom režimu, kao što je to Nacionalni dvorski muzej koji do kraja marta neće organizovati grupne posete.
Isti trend zabeležen je i u Južnoj Koreji i Japanu. Korejci su ograničili pristup Nacionalnom muzeju Koreje, Nacionalnom muzeju moderne i savremene umetnosti i brojnim drugim institucijama, a vlada Japana zarad pokušaja sprečavanja širenja zaraze u startu je zvanično rešila da će muzeji biti zatvoreni od kraja februara na dve nedelje.
Nacionalni muzej u Tokiju, Nacionalni muzej u Kjotu, Mori umetnički muzej i mnogi drugi neće otvarati svoja vrata, dok je u Nacionalnom muzeju zapadne umetnosti u Tokiju odloženo današnje otvaranje velike izložbe „Remek-dela iz Nacionalne galerije”, na kojoj je trebalo da bude prikazano šezdeset radova iz ove poznate londonske institucije, uključujući i jednu od verzija Van Gogovih „Suncokreta”. U saopštenju koje je medijima uputila Nacionalna galerija objašnjeno je da se očekuje da do svečanog početka izložbe dođe 17. marta, mada ni to nije stopostotno siguran datum imajući u vidu da se okolnosti u vezi sa virusom menjaju iz dana u dan.
U Italiji, prvoj zemlji u Evropi u kojoj se pojavio novi virus, nedostupni su uglavnom izlagački prostori na severu zemlje, o čemu je izveštavao „Art njuzpejper”. U Milanu, Veneciji i Torinu mnogi turisti koji su se poslednjih desetak dana našli u Italiji nisu mogli da posete neke od najpopularnijih muzeja, bilo državnih bilo privatnih, uključujući i venecijanske Duždevu palatu i Pegi Gugenhajm i milanske Pinakoteku Brera i Prado fondaciju. U svim pomenutim slučajevima odluku o restrikcijama poseta donele su lokalne vlasti, a na osnovu rešenja ministarstva zdravlja, dok je naglašeno da će do izmena ovih pravila doći u skladu sa situacijom na terenu.