Od našeg stalnog dopisnika
Banjaluka – Crkva u bratunačkom Konjević Polju, sagrađena nakon rata na zemljištu povratnice Fate Orlović, ispražnjena je i očekuje se da ova pravoslavna bogomolja uskoro bude prebačena u Bratunac, gde je za nju već određena lokacija, potvrdile su medijima lokalne vlasti. Kako su istakle vlasti, crkva bi trebalo iznova da bude izgrađena na starom parkiralištu jednog preduzeća, na mestu za koje postoji odluka da se na njemu podigne spomen-obeležje Srbima koji su stradali u regiji Birač. Tehnologija za premeštanje zidanih objekata u BiH ne postoji, pa će crkva biti porušena i od istog materijala, i u istovetnom obliku, ponovo sagrađena na ulazu u Bratunac.
„Na skupštinskom kolegijumu doneta je odluka da se tu premesti i crkva iz Konjević Polja. Za tu odluku su glasali i Bošnjaci u SO Bratunac. Mislim da je to najbezbolnije rešenje prihvatljivo za sve”, izjavio je medijima Petko Rankić, načelnik Odeljenja za urbanizam i prostorno uređenje opštine Bratunac.
Crkva izgrađena u dvorištu bošnjačke povratnice u RS dve decenije je sporna tema. Od 2000. godine traju sudski sporovi o njenom izmeštanju. Fati Orlović je vraćena sva imovina, ali je sporna ostala parcela na kojoj je izgrađena crkva, a koja je za vreme rata odlukama opštinskih organa dodeljena pravoslavnoj parohiji.
Evropski sud za ljudska prava doneo je minule godine odluku da se crkva izmesti, a rok za to je 1. april. Kako se ranije navodilo, agent BiH pred sudom u Strazburu Belma Skalonjić odlučila je da se ne žali na presudu, jer za to „nisu ispunjeni preduslovi”.
Pisalo se da je Fata Orlović ranije odbila ponudu od 25.000 evra u zamenu za parcelu, koja vredi oko 4.000 evra.
Usled nezadovoljstva nedavnom odlukom Ustavnog suda BiH u vezi sa poljoprivrednim zemljištem u RS, kao i izveštajima medija po kojima se odluke tog suda, kao i Evropskog suda za ljudska prava, dominantno ne sprovode u drugom entitetu – Federaciji BiH, kao i na nivou BiH, Milorad Dodik, član Predsedništva BiH iz RS, u vezi s crkvom u Konjević Polju rekao je:
„Ranije sam kao čovek rekao da treba ukloniti, a sada kao političar kažem da ne treba. Dok se sve ne reši. Nema nikakvog rešenja dok sve ne bude jasno. Pa taman se radilo o Evropskom sudu. Neka taj sud reši pitanje Sejdić–Finci”, rekao je pre nekoliko dana Dodik, koji je ranije izjavio da crkvu treba premestiti i da za to postoji i saglasnost vladike.
SPC i dalje čeka na povraćaj zgrade Bogoslovije, koja joj je oduzeta u bivšoj Jugoslaviji, a danas je u njoj smešten Ekonomski fakultet u Sarajevu. Đorđe Radanović, predsednik Odbora za zaštitu prava Srba u FBiH, za „Politiku” kaže da je to samo jedan od objekata izgrađenih na srpskoj zemlji ili koji su nekada bili vlasništvo srpske crkve. Pojasnio je da bi za povraćaj Bogoslovije trebalo doneti zakon o restituciji, ali da i bez takvog akta federalni organi vraćaju imovinu Islamskoj zajednici.
„Bilo bi lepo da bošnjački predstavnici, makar kao simboličan gest dobre volje, vrate imovinu SPC kada već ne žele da vrate imovinu, pa ni zemlju Srbima u FBiH na kojoj su sagrađene islamske bogomolje. Po našim podacima, od 1992. je napravljeno deset džamija na srpskoj ili crkvenoj zemlji. U Tuzlanskom kantonu je bio pokrenut i spor, ali su napravljeni neki marifetluci, pa je čovek, Srbin, izgubio spor, a na njegovoj zemlji sagrađena je džamija”, kaže Radanović.