Kovid 19, koji se, prema poslednjim informacijama, sada sve snažnije širi van Kine, svoj danak uzima i na polju kulturnih dešavanja, ali se mere razlikuju od zemlje do zemlje, kako u svetu, tako i u Evropi.
U najteže pogođenoj Italiji, koja je od juče cela u karantinu, zatvorene će u narednom periodu (za sada do 3. aprila) biti sve kulturne institucije – pozorišta, koncertne dvorane, bioskopi i izlagački prostori.
Nakon prvobitnog zatvaranja na severu, u Milanu, Veneciji i Torinu i odlaganja venecijanskog Bijenala arhitekture (trebalo je da se otvori krajem maja), i Rim je došao na red, gde je, između ostalog, nedostupna izuzetna postavka posvećena velikom slikaru Rafaelu, koja je samo pre nekoliko dana otvorena u Skuderiji Kvirinale. Kako prenosi „Artnjuz”, za ovu izložbu, koja bi trebalo da traje do 2. juna, već je unapred bilo kupljeno više do 70.000 karata budući da je reč o jednom od najvećih izlagačkih poduhvata u vezi sa stvaralaštvom ovog renesansnog majstora. Upriličena je povodom obeležavanja pet stotina godina od njegove smrti i okupila je na jednom mestu njegova dela iz firentinske Galerije Ufici (suorganizator), rimskog Vatikanskog muzeja, pariskog Luvra, londonske Nacionalne galerije, bečke Albertine, madridskog Prada i mnogih drugih ustanova...
Francuska je, takođe, kako javlja „Frans 24”, uvela mere predostrožnosti i zabranila okupljanja na kojima se očekuje više od 1000 ljudi, a u međuvremenu je objavljeno da je i Frenk Rister, francuski ministar kulture, testiran pozitivno na virus i da je u izolaciji. Većina muzičkih koncerata je otkazana ili su odloženi, uključujući i Madonin pariski nastup, i Pariska filharmonija, koja prima oko 2400 ljudi, zatvorila je svoja vrata do daljeg, a očekuje se i da ostale pozorišne i operske kuće uskoro odluče kako će postupati. Luvr, jedan od najpopularnijih muzeja na svetu – obišlo ga je 9,6 miliona ljudi prošle godine – nakon prvobitnog prošlonedeljnog zatvaranja, do kojeg je došlo zbog negodovanja zaposlenih, a zbog straha od virusa, bio je ponovo otvoren nekoliko dana ali je od sada na snazi najnovija mera – u muzej će moći da uđu samo oni koji su već kupili karte onlajn i oni kojima je omogućena besplatna poseta.
Podsetimo, prva zatvaranja institucija kulture desila su se u Kini i to još u januaru kada je i došlo do zvanične potvrde o izbijanju kovida 19. Kineskim ustanovama savetovano je da održavaju onlajn postavke, neke ne rade uopšte, slično je i u Južnoj Koreji i Japanu. Posebnu pažnju privukla je informacija da je u Nacionalnom muzeju zapadne umetnosti u Tokiju odloženo otvaranje velike izložbe „Remek-dela iz Nacionalne galerije”, na kojoj je trebalo da bude prikazano šezdeset radova iz ovog poznatog londonskog muzeja, uključujući i jednu od verzija Van Gogovih „Suncokreta”.

Smanjena poseta u beogradskom Narodnom muzeju
U prestoničkom Narodom muzeju primetno je smanjenje broja posetilaca, i domaćih i stranih, a u poslednje dve nedelje došlo je i do otkazivanja grupnih đačkih poseta, kažu za „Politiku” iz ove kuće, jedne od najposećenijih muzejskih institucija u Beogradu, i dodaju da to tumače kao znak opreza među publikom, a u vezi sa širenjem virusa korona. Kako naglašavaju, još nisu doneli odluku o zatvaranju muzeja pošto na nivou naše države nisu zabranjeni javni skupovi i dodaju da se na takav potez neće odlučiti samostalno, već će se ponašati u skladu sa svim preporukama koje u tom smislu budu donosili nadležni. Iz Beogradskog festivala igre, koji bi trebalo da počne 21. marta i da traje do 12. aprila, još se zvanično nisu oglasili.