Zima odlazi sutra, a da li sa njom odlazi i korona? Dok prva inostrana istraživanja ukazuju da postoji nekakva veza između rasta temperature i smirivanja kovida 19, domaći stručnjaci za vremensku prognozu apeluju da nije trenutak da se o tome priča i prednost daju medicinskoj struci. Međutim, prvi rezultati ukazuju da ove godine možda ima razloga da se proleću radujemo više nego ikada pre. Naime, kada je virus krenuo iz Vuhana, po logici stvari očekivalo se da će se prvo pojaviti u zemljama jugoistočno od Kine, ali on je zaobišao Bankok i otišao u Koreju, Japan, Iran, severnu Italiju...
U čemu je tajna? Kako se navodi u istraživanju koje je stiglo s Univerziteta Merilend, zajedničko je to što su temperature u tim oblastima bile slične i kretale se između pet i 11 stepeni Celzijusa. Iako upozoravaju da je razumevanje ovog problema i dalje površno, navode da je broj obolelih i umrlih od kovida 19 mnogo manji u jugoistočnoj Aziji nego u umerenoj klimatskoj zoni. Nedavni rast temperature, dodaju, može biti jedan od uzroka smirivanja situacije u Vuhanu. Ovaj virus, kako zaključuju, sličan je sezonskom gripu, pa su tako manje šanse da se javi u tropskim oblastima.
Posle Azije, Evrope i Amerike, na udaru ovog virusa našao se i afrički kontinent. Do sada, potvrđeni su slučajevi zaraze u 26 zemalja. Kako je utvrđeno, virus su na sever zemlje doneli evropski turisti, a potom se proširio i na unutrašnjost kontinenta. Mediji su objavili da je nastava obustavljena, a putovanja ograničena u zemljama i regijama koje su najteže pogođene pandemijom poput Južnoafričke Republike, Kenije, Džibutija, Gane, Maroka, Gabona, Senegala, Etiopije, Mauritanije… Iako je situacija daleko od one na severu Italije ili Španije, postoji strah od brzog širenja virusa zbog loše zdravstvene infrastrukture.
Korona nije zaobišla ni Australiju. Kako su objavili tamošnji mediji, virus je doneo Kinez koji je pre toga bio u poseti Vuhanu, provinciji iz koje je ovaj virus i potekao. Prvi slučaj zaraze zabeležen je krajem januara, a do sada je obolelo 298 osoba, među kojima su ministar unutrašnjih poslova Piter Daton, holivudski glumac Tom Henks i njegova suprugailson. Od kovida 19 u Australiji je zabelenjeno i pet smrtnih slučajeva.
Pojedini domaći stručnjaci smatraju da meteorološki uslovi nisu odlučujući faktor, već energija sunca jer manje sunčeve aktivnosti znači i slabije UV zračenje što je ambijent u kojem caruju virusi. A što je veća aktivnost sunca to je manje i virusa.
Ako je suditi po prosečnoj temperaturi koja nas očekuje do kraja marta i u aprilu vremenska prognoza za Srbiju deluje optimistično u kontekstu borbe sa koronom – predviđene su temperature iznad onih koje pogoduju ovom virusu.
– Očekuje nas ono što po kalendaru i sledi: proleće. To znači da ćemo imati dane sa temperaturom od 15 do 25 stepeni, pa onda nešto hladniji talas, tokom kojeg je moguć i sneg u planinskim predelima. U drugoj polovini marta prosečna maksimalna temperatura kretaće se od 12 do 15 stepeni Celzijusa. Smena toplijih i hladnijih dana je karakteristična za to godišnje doba i to možemo očekivati i u aprilu – kaže za „Politiku” Nedeljko Todorović, meteorolog u Republičkom hidrometeorološkom zavodu Srbije.
Naš sagovornik dodaje i da za sada ne očekujemo pljuskove, ali i napominje da se ekstremi ne mogu predvideti mnogo ranije.