Osim nekoliko vanrednih nabavki i više donacija iz inostranstva, Slovenija uz sadašnji tempo širenja zaraze koronavirusom, ima dovoljno zaštitne opreme i sredstava za osnovne javne službe samo za narednu sedmicu, objavili su predstavnici vlade i civilne zaštite ove države.
Slovenački mediji upozoravaju da se na nedostatak zaštitnih sredstava žale u skoro svim zdravstvenim ustanovama, ali i u staračkim domovima koje je zahvatila epidemija. Stoga ocenjuju da bi što hitnije trebalo osigurati veće količine maski FFP2 i FFP3, a posebno veći broj respiratora i sistema za dovod kiseonika.
(Foto EPA/IGOR KUPLJENIK)
Kako je novinarima, na konferenciji za medije preko video veze kazao zapovednik Civilne zaštite Srečko Šestan, prednost pri raspodeli tih sredstava imaju zdravstvene ustanove, starački domovi i drugi koji su na prvoj liniji borbe s infekcijom. Opštinama i lokalnim zajednicama se za njihove potrebe trenutno deli 10 odsto od raspoloživog materijala, dok će se kasnije, kad sredstava bude dovoljno, dodelu opreme podići na trideset odsto i biće dostupna i širem krugu korisnika.
Trenutno se u državnom skladištu za robne rezerve nalazi stotinak hiljada maski, od čega 26.000 FFP2 i FFP3 za zdravstvo i isti broj običnih hirurških, kao i više od 7 miliona rukavica.
Kako su naveli predstavnici vlade i ministarstava zaduženih za nabavku potrebnog materijala, za proizvodnju zaštitnog materijala osposobljavaju se i počinju ih proizvoditi i neka domaća preduzeća, stigla je veća količina zaštitnih sredstava iz Češke, a čeka se i na narudžbine iz inostranstva koje su organizovale domaće firme.
(Foto EPA/IGOR KUPLJENIK)
Pri tome će se, kako je naglašeno, roba plaćati tek posle preuzimanja u Sloveniji i biće testirana jer su već zabeleženi slučajevi prevare i ratnog profiterstva pa se tako zaposleni u domovima za starije osobe žale su dobili lažne maske koje ih ne štite u radu.
Vladin predstavnik resorsa za nabavku zaštitnih sredstava Aleš Cantaruti kazao je da se iz Kine početkom aprila očekuje veća količina zaštitne opreme i sredstava, i to iz pokrajine u kojoj je sedište korporacije Hisense, vlasnika slovenskog proizvođača kućnih aparata Gorenje. Taj će materijal u Sloveniju stići avionom, a trenutno će biti smešten u skladištima Hisensea.
Mnogo se očekuje i od zajedničkog tendera više članica EU u kom sudeluje i Slovenija, a više o tome biće poznato iduće sedmice, najavili su predstavnici slovenske vlade. Naručene su i dodatne količine respiratora za potrebe slovenačkih bolnica, ali reč je o isporukama koje se očekuju tek kroz nekoliko sedmica, rečeno je na konferenciji za novinare. Šest slovenačkih bolnica trenutno raspolaže sa 125 respiratora, a 300 bi trebalo stići iz Kine pre nego što epidemija dosegne vrhunac.
Vladin portparol za krizno stanje Jelko Kacin pozvao je građane da se i dalje ponaša disciplinovano i pridržava mera samozaštite kao najboljeg načina zaštite sebe i ostalih, upozorivši one koji nisu do kraja svesni razmera opasnosti da koronavirus šire i asimptomatske osobe, koje ne pokazuju simptome zaraze iako su pozitivne na koronavirus.
Kao zanimljivost je dodao da je najmanje slučajeva koronavirusa do sada zabeleženo u zapadnom delu zemlje, uz granicu s Italijom, ocenivši da je verovatan razlog u tome da su tamošnji stanovnici više od ostalih svesni šta može da im se desi.