TRST – Rekordan broj umrlih od koronavirusa u Italiji: do juče je 9.950 osoba podleglo zarazi, broj preminulih lekara se popeo na 51, a pet sedmica nakon početka epidemije u Italiji je registrovano ukupno 86.498 zarazenih, pa je po broju pozitivnih na koronavirus Italija premašila ukupan broj obolelih u Kini.
Stručnjaci koji prate širenje epidemije koronavirusa u Italiji tvrde da postoje čvrsti dokazi da je broj zaraženih deset puta veći od broja koji se zvanično saopštava na dnevnim konferencijama za medije, i da on dostiže cifru od oko 600 hiljada, prenosi Tanjug.
Niko ne krije podatke, već Civilna zaštita raspolaze i saopštava brojeve samo na osnovu broja onih koji su testirani na virus.
Mesec i po dana od početka epidemije i restriktivnih mera, generalno raspoloženje građana u Italiji se menja. Mediji upozoravaju na oprez, građani su prestali da pevaju sa balkona i u 18 časova više niko ne izlazi kako bi pesmom rasterivao strah.
Mediji objavljuju ankete sa ljudima u supermerkatima, a poruka je da se „strah pretvorio u ljutnju”.
U supermarketima ima dovoljno hrane, ali mnogi ljudi, koji su se već ranije borili da sastave kraj s krajem, nemaju novca da to plate. Takođe, građani javljaju da su pojedini veliki distributori hrane povećali cene.
– Gladni smo, sve češće se čuje od ljudi koji su ostali bez posla i bez para,.Neko od njih plače, neko šapuće, a oni besni pokušavaju da uzmu hranu u supermarketima a da ne plate.
„Nisam ja kriv što sam zaključan u kući, što sam ostao bez posla. Ako Italijani više nemaju novca za prehranu svoje dece, napašće supermarkete kako bi dobili hranu. Oni će napraviti revoluciju, poručuje jedan ljutiti građanin u videu koji se vrlo brzo proširio društvenim mrežama.
Supermarket u Palermu bio je na udaru dvadesetak porodica koje su napunile kolica sa robom i pokušale da izađu a da ne plate. Intervenisala je policija.
„Pitajte ih sada zašto više ne pevaju sa balkona”, poručuje novinar koji je izveštavao o incidentu.
Protesti za sada još nisu masovni, ali je jasno da će država ubrzo morati i ovome da povede računa. Mere koje su do sada donesene za ublažavanje ekonomske strane krize kasne.
Ovim raskorakom u broju testiranih i stvarno zaraženih (a ne testiranih) može se objasniti činjenica zašto je u Italiji, prema zvaničnim podacima, smrtnost od koronavirusa tako visoka - 24. marta 2020. godine, smrtnost je bila blizu 10 odsto u Italiji, dok je u drugim zemljama između 1 i dva procenta, u Kini je smrtnost bila 4, dok je u Nemačkoj tek 0,5 odsto.