Odgovarajući na pitanje da li smatra da je pristup u tretiranju zaraze u domovima sa starijom i najrizičnijom populacijom bio pogrešan, jer zaraženi nisu odmah odvojeni od zdravih osoba, ministar je odgovornost za skoro stotinu zaraženih u sedam domova pripisao prethodnoj vladi i njenim kasnim reakcijama na pandemiju kornavirusa. Izjavio je da su mere uvedene tek pošto se epidemija proširila, prenos slovenački mediji.
„Sadašnje širenje epidemije u domovima posledica je nasleđenog stanja iz vremena dok još u domovima nije bila uvedena potpuna zabrana poseta”, rekao je Gantar, dodavši da se sada čini sve da se širenje zaraze uspori iako je verovatno da će među starijima u tim institucijama biti još obolelih.
Treba uzeti u obzir da inkubacija virusa traje oko sedam dana, a još toliko vremena da se bolest razvije, pa su se posledice zakašnjenja pokazale tek sada, pojasnio je Gantar.
Po njegovoj oceni, uvedene restrikcije daće rezultate i nema mesta kritikovanju osoblja u domovima i zdravstvenih radnika na lokalnom nivou, koji dobro rade i preduzimaju sve što je u njihovoj moći.
Bivša vlada premijera Marjana Šareca donela je uredbu o zabrani posete u domovima za stare šestog marta. Na dan kad je u gradiću Metlika, u blizini granice s Hrvatskom, koji je i danas jedan od žarišta epidemije u Sloveniji, već bilo osam zaraženih, među njima i štićenici lokalnog doma penzionera, o kojima je brinuo lekar koji se upravo vratio iz Italije i doneo virus.
Prvi smrtni slučaj povezan je s Metlikom jer je 14. marta kao prva žrtva koronavirusa u Ljubljani preminuo stariji muškarac upravo iz tamošnjeg staračkog doma. Tada je u Sloveniji već bilo 118 slučajeva zaraze koronavirusom.
Nova koaliciona vlada koju vodi premijer Janez Janša stupila je na dužnost 13. Marta. Odmah je epidemiju stavila kao jedan od prvih prioriteta i zaoštrila mere socijalne distance, ali se epidemija u domovima nastavila.
Najteže stanje s infekcijom koronavirusom kovid 19 trenutno je u domu za stare u opštini Šmarje pri Jelšah, sada takođe jednom od žarišta epidemije u Sloveniji sa preko stotinu zaraženih. U domu za stare u tom mestu više je desetina zaraženih stanara i članova osoblja.
U Sloveniji je do sada više od 21 hiljade osoba testirano na koronavirus. Zaraženo je 756 osoba, 26 novih slučajeva u jednom danu. Hospitalizirano je 118 osoba, od čega 28 na odeljenjima intenzivne nege. Ima 11 smrtnih slučajeva, u najvećoj meri štićenika domova za stare i penzionere.