Slovenački epidemiološki stručnjaci smatraju da se država približava vrhuncu epidemije koronavirusa, kao i da je Slovenija „zamalo” izbegla italijanski scenario. Oni ocenjuju da se zemlja bliži ključnoj fazi epidemije i nadaju se jasnijoj slici o njenom razvoju i smirivanju broja novoobolelih krajem ovog meseca, rekao je na konferenciji za novinare potparol vlade zadužen za korona krizu Jelko Kacin.
Epidemiolog iz Kopra i stručnjak iz nacionalnog Instituta za javno zdravlje Milan Krek upozorio je na važnost održavanja socijalne distance kao glavnog faktora smirivanja epidemije.
„Virus nema noge ni krila, mogu ga širiti samo ljudi. Sve zavisi od nas i od odgovornog ponašanja svakoga”, rekao je Krek na konferenciji.
Upozorio je da postoji proračun da bi u Sloveniji tokom tromesečnog trajanja epidemije, bez uvođenja restrikcija koje su na snazi, bilo zaraženo 480 hiljada ljudi, što je skoro četvrtina populacije. Takođe bi bilo 90 hiljada mrtvih na vrhuncu epidemije što se restrikcijama izbeglo.
Restrikcije sada deluju, manje je socijalnih kontakata, rekao je Krek, dodavši da je Slovenija bila „tik pred italijanskim scenarijom”, ali je to izbegla. Ipak, upozorio je da variranje broja novozaraženih, što se beleži prethodnih dana, odražava neodgovorno ponašanje onih koji se druže u privatnim prostorima.
Po njegovim rečima, piše Jutarnji list, od ponašanja građana zavisi hoće li se smirivanje broja novoobolelih održati na sadašnjem nivou i dodatno smirivati ili će biti suprotno. Po negativnom scenariju linija bi opet mogla ići prema gore i proizvesti mnogo gore stanje sa desetak hiljada zaraženih.
U Sloveniji je, slično kao i u Italiji, na početku epidemije virus u znatnoj meri ušao u bolnice, ali je država to uspela da stavi pod kontrolu. Ipak, poseban problem u Sloveniji je rani ulazak koronavirusa u domove za stare, koji su najpogođeniji zarazom.
U Sloveniji su juče testiranjem potvrđena još 24 nova slučaja zaraženih koronavirusom, obavljeno je 489 dodatnih testiranja, a broj umrlih je povećan za dve osobe pa je sada 30. Ukupno je zaražena 1.021 osoba, a u bolnicama je ukupno 114 ljudi, od čega je 30 na odeljenjima intenzivne nege. Iz bolnice je juče otpušteno četvoro pacijenama koji su bili zaraženi, a sada se smatraju izlečenima.