Donald Tramp i Vladimir Putin pokušavaju da održe kakve-takve odnose, pa su prošlonedeljni telefonski razgovor i isporuka medicinskog materijala bili simboličan gest dobre volje. Ali u pošiljci medicinskog materijala koja je prošle nedelje istovarena iz ogromnog ruskog „antonova” na Aerodromu „Džon Kenedi” u Njujorku bili su i respiratori koje proizvodi ruska firma pod američkim sankcijama. Iako se medicinske ustanove suočavaju s nedostatkom medicinskog materijala, u SAD se već danima postavljaju pitanja zbog čega je Americi uopšte bila potrebna ruska medicinska pomoć i kako je Stejt department dozvolio da u Njujork stignu proizvodi firme koja je pod sankcijama, koje su Rusiji uvedene 2014. godine zbog prisajedinjenja Krima i navodne podrške stanovnicima u Donbasu da se pobune protiv vlade u Kijevu.
S druge strane, i Rusija je u čudu: i da su hteli da im pošalju neke druge respiratore, nisu mogli – pod sankcijama su i imaju uglavnom ono što proizvedu ili uvezu iz prijateljskih zemalja. Cela „podmetačina” je uočena na snimcima ruske državne televizije prilikom istovara respiratora, koji su na kutijama imali oznaku „aventa M” i koje proizvodi Uralsko inženjersko postrojenje u Čeljabinsku. Ova fabrika je deo vojnog kompleksa „Radio-elektronske tehnologije” (KRET), a ona, opet, deo „Rosteka”, koji je pod sankcijama od jula 2014. godine, i američkim firmama i pojedincima je zabranjeno da posluju s njima.
Američki Stejt department je saopštio da je Vašington pristao da kupi sanitetski materijal, ali nije, naravno, spomenuo nijednu kompaniju ili sankcije. Ni američka ambasada u Moskvi nije imala šta da doda ovoj izjavi na zahtev novinara. Vlada je pošiljku iz Rusije „opravdala” dogovorom članica G20 da rade zajedno u borbi protiv virusa korona i da blisko sarađuju. U saopštenju na sajtu navedeno je da oni sarađuju i sa drugim državama kako bi se obezbedili da neophodne količine materijala stignu do njihovih građana kojima su potrebne.
„Tramp i Putin su se dogovorili o toj pošiljci i obe države su jedna drugoj ponudile pomoć u vreme krize i bez sumnje će to činiti i ubuduće”, navedeno je na sajtu, a i sam Tramp je rekao da ga ne zanima ruska propaganda i da će, ako je potrebno, svaki dan uzimati medicinsku pomoć.
Onda je u petak visoki zvaničnik američke administracije rekao da se sankcije ne primenjuju na medicinski materijal.
Još jedna dilema iz ove priče o saradnji pokazuje koliko je teško preduzeti bilo kakav gest „otopljavanja” u teško narušenim odnosima SAD i Rusije. Rusko Ministarstvo spoljnih poslova je saopštilo da je polovinu od desetine tona zaštitnog materijala, sanitetskih sredstava i respiratora ruska vlada poklonila, a polovina je plaćena. Onda je nastala uzbuna oko toga da li je respiratore platio Ruski fond za direktna ulaganja, koji je takođe pod blažim američkim sankcijama, ali nije na američkoj „crnoj listi”. Iz ovog fonda su saopštili da nisu oni platili respiratore, a iz Vašingtona je stigla vest da je celu pošiljku medicinske robe platila američka vlada.
Neimenovni visoki zvaničnik je rekao Rojtersu da SAD kupuju zalihe i opremu i da imaju isporuke i iz drugih zemalja. „Ruski fond za direktna ulaganja podleže određenim sektorskim sankcijama, koje se odnose na dug i kapital, ali se ne odnose na transakcije u vezi sa medicinskom opremom”, objasnio je američki zvaničnik. Portparolka Ministarstva spoljnih odnosa Marija Zaharova rekla je da im vrate respiratore, ako im nisu potrebni ili ih ne žele.
Na kraju nije baš sasvim jasno ko je i koliko platio medicinski materijal, ali je jasno da za Trampa nije lagodna nijedna varijanta u duelu s političkim protivnicima. Na ruskim društvenim mrežama korisnici su komentarisali ovaj diplomatski rat rečima da su najbolji ruski respiratori S-400 i da je njih trebalo poslati u SAD.