Zabrinutost penzionera što se među merama vlade za pomoć privredi u vreme pandemije virusa korona nije našao i predlog kako nadomestiti manjak para u kasi PIO fonda zbog manjih uplata doprinosa poslodavaca, bar za sada je neosnovana. Najstarijima je čudno što su ih iz svojih predloga mera preskočili i nadležni iz Fiskalnog saveta, koji su ih lane podržali oko uvođenja švajcarske formule.
Ima li, dakle ova višemilionska populacija razloga za brigu? I postoji li ikakva bojazan da bi najstariji ponovo mogli poneti teret pandemije virusa korona, kakav je bio slučaj od 2014. do 2018. godine, kada im je uredbom vlade penzija privremeno bila umanjena?
Nikola Altiparkamov iz Fiskalnog saveta kaže za „Politiku” da trenutno ne smatraju da postoji rizik od pribegavanja drastičnim merama poput privremenog umanjenja penzija tokom perioda fiskalne konsolidacije.
– Mada još uvek ne postoje ni preliminarni podaci o dubini ekonomske krize koja nas očekuje, švajcarska formula i njena eventualna nadogradnja bi trebalo da omoguće predvidiv i održiv način usklađivanja penzija. I to kako tokom perioda krize izazvane pandemijom, tako i u godinama oporavka – objašnjava Altiparkamov.
Priznaje da će za više detalja i preciznije projekcije biti neophodno da se sačeka jesen, kada će obim i posledice krize biti poznati.
Altiparkamov podseća da je krajem prošle godine usvojena „švajcarska formula” s ciljem da se penzije usklađuju i isplaćuju na ekonomski održiv način, koji je dovoljno „robustan” da prati privredna kretanja.
– Tako će usled ekonomske krize rast zarada ove godine izvesno biti daleko manji nego u prethodnih nekoliko godina, kada su one rasle maltene 10 odsto godišnje, a koje će izvesno biti manje od 5,4 procenta povećanja ove godine – objašnjava naš sagovornik.
Na taj način će se visina penzija automatski prilagođavati ekonomskoj krizi i budžetskim mogućnostima.
– Jedini nedostatak, ako se tako može reći, švajcarske formule jeste taj što nije u stanju da najbolje prati velike privredne promene. Bilo da se radi o višegodišnjem rastu koji smo imali pre ove pandemije, bilo da je reč o naglom padu aktivnosti koji ćemo imati ove godine – kaže Altiparkamov.
Upravo je, ističe, pre nekoliko meseci i započeta diskusija o „nadogradnji” švajcarske formule koja bi omogućila izdašniji način usklađivanja penzija tokom godina velikog privrednog rasta. Primera radi, 75 odsto usklađivanje sa inflacijom i 25 procenata s zaradama, ili usklađivanje samo s inflacijom.
– Nažalost, kriza nas je preduhitrila i pre nego što smo ove dodatne mehanizme stigli da ukalkulišemo u formulu – zaključuje sagovornik „Politike”.