Rediteljka Ivana Vujić ne zna za predah ni u ovim vanrednim okolnostima. Čita, piše, druži se na „daljinu” sa svojim studentima i publikom Narodnog pozorišta u Beogradu, na čijem je čelu.
Već u prvim danima izolacije inicirala je akciju „Gledajte nas onlajn”: Narodno pozorište počelo je emitovanje predstava strimingom preko Jutjub kanala još 18. marta 2020. godine. Od tada do danas, kako nas je obavestila upravnica Ivana Vujić, nacionalni teatar beleži čak 230.000 pregleda svog elektronskog kanala.
– Prikazali smo do sada 36 predstava. Da podsetim, nedeljom idemo sa matine predstavama ansambala Baleta i Opere u podne za mlade, koje su vrlo posećene. Ono što je takođe uzbudljivo jeste odziv brojne publike iz Amerike, Australije, Afrike i Kanade. Dobili smo, na našu radost i sasvim novu publiku koju čine velikim delom naši ljudi koji žive i rade na tim prostorima, naša dijaspora od kojih mnogi nikada nisu ni posetili Srbiju, već samo vode poreklo sa ovog podneblja. Javlja nam se i mnogo stranaca. Veliko zadovoljstvo za njih je bilo, kako su nam pisali, da pogledaju kako izgleda zgrada Narodnog pozorišta u Beogradu i spolja i iznutra, da vide našu arhitekturu i pogledaju određene predstave – priča Ivana Vujić.
Upitana kako na nju utiče novonastala situacija, naša sagovornica odgovara:
– Saosećam sa mnogobrojnim obolelima, kao i sa onima koji su izgubili najbliže na čitavoj planeti i naravno da je njihova bol i moja bol. Sa druge strane, izolacija za mene predstavlja prostor rada, samoispitivanja, a pre svega odgovorno ponašanje prema drugima i sebi. Smatram da je to oblik pomoći, solidarnosti, koja je sada neophodna. Svaki karantin je i prostor za umetnike, da stvore svoja najbolja dela.
Dane provodi radno sa kriznim štabom sa kojim ima svakodnevne sastanke. U okviru zajedničke grupe svakoga dana rešavaju sve zahteve Ministarstva kulture ili potrebe bilo kojeg zaposlenog i prate njihovo zdravlje. Zajedno sa timom IT stručnjaka i direktorima umetničkih sektora radi na pripremama predstava za svakodnevni striming na Jutjub kanalu Narodnog pozorišta u Beogradu, koje prikazuje onlajn ne samo predstave iz najnovijeg repertoara, nego su tu i sećanja na naše najveće umetnike, a svojevrsni fenomen, navodi naša sagovornica, jeste zahtev publike za određenim predstavama. Veliko interesovanje vladalo je, dodaje, za reprizno emitovanje Nušićeve „Gospođe ministarke”, koja je prilikom prvog emitovanja imala 6.500 gledalaca, a za reprizu dodatnih 5.500 posetilaca.
Naša sagovornica kaže da se raduje velikom broju gledalaca, razgovara sa prijateljima iz sveta, noću čita, dugo i razmišlja, projektuje dalje korake i strateške planove za Narodno pozorište. I opet razgovara sa prijateljima, misli na njih i sluša pažljivo svaku njihovu reč.
– Ovo je vreme koje možemo da iskoristimo za davno zaboravljenu dobrotu, slušanje drugoga i pažnju prema njemu. Da budemo bolji ljudi, nešto što smo davno zanemarili – naglašava Ivana Vujić koja je u saradnji sa tehničkim sektorom Narodnog pozorišta u Beogradu inicirala i akciju šivenja zaštitnih maski. Stvaraoci, umetnici šivenja, kao i penzionisani krojači nacionalnog teatra u svojim domovima, poštujući regulative Vlade Republike Srbije, uveliko šiju zaštitne maske koje umesto kostima danas nose brojni umetnici, zaposleni u ovoj kući kulture, ali i mnogi drugi.
Dok brojni umetnici Opere, Baleta i Drame posredstvom onlajn repertoara iz večeri u veče nastavljaju druženje sa svojom publikom, Ivana Vujić poručuje:
– Vilijem Šekspir je za vreme karantina napisao „Kralja Lira”, dakle očekivanja od umetnosti su velika. Ostanimo zajedno, ostanimo disciplinovani jer čvrstina i odlučnost su karakteristike umetnosti.