Pripadnici ekspertskih timova Oružanih snaga Ruske Federacije, koji pomažu u sprečavanju širenja, suzbijanju i gašenju infekcije koronavirusa, koje predvodi general-major Mihail Černišov, posetili su izložbu Ministarstva odbrane i Vojske Srbije „Odbrana 78“ u Muzeju grada Beograda, saopštili je Ministarstvo odbrane.
Istu izložbu, posvećenu odbrani SR Jugoslavije u vreme NATO agresije, u odvojenoj poseti obišli su i i članovi kineskog šestočlanog medicinskog tima koji su takođe angažovani na suzbijanju koronavirusa u Srbiji.
Izložba je ostavila snažan utisak na njih. Na kraju obilaska izložbene postavke, general Černišov rekao je da su „utisci teški”.
- Zemlja koja se borila praktično opkoljena, i koja nije imala šansu za pobedu, nije se predala i uspela je u nekom smislu da pobedi. Nije dala svoju teritoriju, ali je platila životima svojih vojnika i svoje dece – rekao je general Černišov.
On je potom upisao u Spomen-knjigu: „Večna slava vojnicima Srbije, pamtite sve što se dešavalo ranije. Zauvek”.
Članovi kineske delegacije posvetili su posebnu pažnju delu postavke koji oslikava bombardovanje Ambasade NR Kine u Beogradu 1999. godine, kada je život izgubilo troje kineskih državljana, a više njih je ranjeno, kao i segmentima posvećenim civilnim žrtvama NATO agresije.
Šef ekspertske delegacije iz Kine dr Peng Džićijang, nakon obilaska izložbe, istakao je da Kina neće zaboraviti 1999. godinu.
- Kina se protivila američkoj odluci da NATO bombarduje SR Jugoslaviju. Kina je i u Savetu bezbednosti tražila da se situacija u SR Jugoslaviji rešava unutar te zemlje i da druge države ne smeju da se mešaju u unutrašnja pitanja jedne suverene zemlje. Ali zbog različitih razloga, oni su ipak krenuli u akciju – naglasio je dr Peng, ukazujući da je Kina uvek imala pravi stav.
Govoreći o bombardovanju kineske ambasade 1999. godine, on je istakao da kineski narod nikada nije verovao da je ona bombardovana slučajno ili greškom.
- Kinezi sigurno neće zaboraviti taj period. Izražavam naše žaljenje zbog svih žrtava koje je imala Srbija i želim da vam izrazim svoje poštovanje i divljenje – poručio je šef delegacije iz Kine dr Peng Džićijang.
O snažnom ustisku koji su članovi ekspertskog tima poneli sa izložbe “Odbrana 78” svedoči i činjenica da je svih šest lekara, po sopstvenoj želji želelo da se upiše u spomen knjigu.