Pravo na 100 evra pomoći iz paketa mera ima oko 5,5 miliona punoletnih građana Srbije, a isplata će početi 1. juna, objavilo je juče Ministarstvo finansija na svom instagram nalogu.
Ministarstvo finansija omogućiće svim građanima koji imaju pravo na ovaj iznos i žele da novac dobiju da se za njega prijave elektronskim putem preko portala Uprave za trezor ili telefonom. Broj telefona biće objavljen pred 15. maj, kada počinje da radi kontakt-centar. Prijavljivanje će trajati do 5. juna.
Prilikom poziva ili onlajn prijave biće neophodno da građani ostave svoje ime i prezime, broj lične karte i matični broj, kao i ime banke u kojoj već imaju račun ili u kojoj žele da im namenski račun bude otvoren, navedeno je u objavi na „Instagramu”.
Isplata minimalca počinje 7. i 8. maja, za šta se prijavilo 237.000 poslodavaca. Više od 1,1 milion zaposlenih će dobiti od države Srbije tri minimalca u ukupnoj vrednosti od 750 evra.
Inače, za vreme vanrednog stanja oko 1.600 preduzeća moralo je da obustavi proizvodnju ili da je znatno smanji. Državnu pomoć je tražilo 470.000 malih i velikih kompanija. Od uvođenja vanrednog stanja u blokadu je otišlo 955 preduzeća.
Isplata minimalca počinje sutra za šta se prijavilo 237.000 poslodavaca, a po sto evra punoletnim prvog dana juna
Bojan Stanić, pomoćnik direktora Sektora za strateške analize, usluge i internacionalizaciju Privredne komore Srbije, procenjuje da će srpska privreda raditi u punom kapacitetu do polovine maja. On kaže da se od 130.000 zaposlenih, koliko ih je u jeku krize bilo na prinudnim odmorima, već 42.000 vratilo na posao, a u narednom periodu će ih biti još više, budući da će proraditi i prevoz.
„Preduzetnici zapošljavaju oko 350.000 radnika, između 50 i 60 procenata tih firmi je otvoreno, a do sredine maja očekujemo da budu u punom kapacitetu”, kaže on.
Iako većina delatnosti ima veće ili manje gubitke zbog koronakrize, on je ocenio da se privreda Srbije relativno dobro snašla.
Privreda je dobro podnela prvi talas, a prerađivačka industrija je, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, i u martu imala pozitivan rast, iako je tada već pola meseca bila pod uticajem mera.
Industrijska proizvodnja je u prvom tromesečju 2020. ostvarila rast od 4,4 odsto međugodišnje, čemu su u najvećoj meri doprineli veća proizvodnja u sektorima prerađivačke industrije i rudarstva, objavila je Narodna banka Srbije.
Prerađivačka industrija je u istom periodu ostvarila rast od 6,1 odsto međugodišnje, uz rast zabeležen u 17 od 24 oblasti, pri čemu je najveći doprinos potekao od veće proizvodnje naftnih derivata, hrane, farmaceutskih proizvoda i električne opreme.
Pandemija zarazne bolesti kovid 19 je u martu počela da se odražava na aktivnost u uslužnim sektorima, navodi Narodna banka. To se, pre svega, odnosi na sektor turizma, gde je, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, u martu zabeležen međugodišnji pad dolazaka turista za 56 odsto i njihovih noćenja za 45,7 procenata.
Kada se govori o spoljnotrgovinskim kretanjima, tokom prvog tromesečja ove godine, robni izvoz je u odnosu na isti period prethodne godine povećan za 3,1 odsto, a uvoz za 7,7 odsto.