Beograd bi po okončanju epidemije trebalo da dobije spomen-šumu u kojoj će biti posađeno onoliko stabala koliko je bilo žrtava virusa korona u Srbiji. Biće to svojevrstan park sećanja na sve one koji su izgubili bitku protiv zarazne bolesti, ali i na hrabre ljude koji u ovoj borbi i dalje učestvuju.
– U nekom od postojećih parkova napravićemo spomen-šumu. Na taj način bilo bi sačuvano sećanje na sve ljude koji su stradali kao i na herojsku borbu koju je vodila država i koju su vodile desetine hiljada muškaraca i žena u zdravstvenom sistemu, policiji, vojsci, komunalnim službama i na sva ona dobra dela koja su građani činili – prenosi Tanjug izjavu zamenika gradonačelnika Gorana Vesića.
Vesić je dodao da će nas ova aleja podsećati na vreme borbe protiv smrtonosnog virusa, na žrtve i heroje, ali i na činjenicu da smo zahvaljujući ozbiljnom pristupu države spasili hiljade života i uspeli da budemo zemlja sa manje preminulih.
– Kada bude proglašen kraj epidemije, tada ćemo moći da vidimo šta se tačno dešavalo i tada će biti prilika da se setimo svih žrtava i onih hrabrih ljudi koji su se borili da žrtava bude što manje – poručio je zamenik gradonačelnika ne precizirajući u koju će gradsku zelenu oazu biti smešten park sećanja.
Goran Vesić se osvrnuo i na današnje otvaranje vrtića i potvrdio da je sve spremno za prijem između 20.000 i 25.000 dece.
– Svi vrtići su dezinfikovani, tretirane su sve zelene površine, na posao se vraća 5.890 zaposlenih za prijem mališana u privatne i državne vrtiće. Ne vraća se 225 zaposlenih koji su u toku vanrednog stanja bili u kovid bolnicama, to je 61 medicinska sestra, 127 spremačica i vozači. Svi oni su otišli dobrovoljno da pomažu zdravstvenom sistemu, sada su na odmoru koji su zaslužili, a biće i testirani – naveo je Vesić.
Najviše roditelja svoju decu prijavilo je na Čukarici, oko 33 odsto, a najmanje u Sopotu, oko 12,5 odsto. Vesić je zamolio sve roditelje koji ne moraju još da šalju svoju decu u obdaništa da to i ne čine, ali i naglasio da nijedno dete neće biti vraćeno.
Najveći pešački trg u gradu
Govoreći o Savskom trgu zamenik gradonačelnika je ponovio da će nakon rekonstrukcije ovaj deo Beograda funkcionisati na sasvim nov način. Rekao je da se ovde pravi najveći pešački trg u Beogradu, površine oko 12.000 kvadratnih metara, po čijim će obodima ići tramvajski, autobuski i automobilski saobraćaj. Tu će se uskoro posaditi novih 250 stabala, a u sredini će biti spomenik Stefanu Nemanji, visine 23 metra.
– Kad sada dolazite sa Starog tramvajskog mosta možete da skrenete desno, što nije bilo moguće, i da bez problema idete prema Nemanjinoj. Krenuli su ponovo i tramvaji 6, 7, 9 i 14 i obnovljena je tramvajska linija 12 – istakao je Vesić i dodao da će u narednih mesec, dva biti pušten tramvajski saobraćaj iz pravca Savske ka Nemanjinoj, kao i automobilski saobraćaj.
Nagrada „Heroj Beograda”
Grad Beograd je zvanično ustanovio nagradu „Heroj Beograda”. Ova nagrada dodeljuje se samo ove godine za poseban doprinos u sprečavanju pojave, širenja i suzbijanja bolesti kovid 19 i zaštite stanovništva Beograda od te bolesti.
Beograđani, kako je rekao Goran Vesić, zamenik gradonačelnika, mogu da predlažu pravna i fizička lica za kandidate za nagradu do 15. maja.
– Grad će formirati komisiju koju će činiti ugledni građani i koja će raditi bez nadoknade. Komisija će odlučiti koliko će nagrada „Heroj Beograda” biti dodeljeno. Biće uručene15. juna. Nagradni fond iznosiće 10 miliona dinara od čega je grad obezbedio pet miliona, a još pet miliona RTV Pink koji je i predložio ovu nagradu. Pozivamo druge kompanije da ukoliko žele daju svoj doprinos kako bi nagradni fond za heroje Beograda bio veći – poručio je Vesić.
Beograd, kako je naveo Vesić, na ovaj način želi da oda priznanje herojima našeg grada, ženama i muškarcima, kao i kompanijama koji su se herojski borili protiv kovida 19 i dali veliki doprinos u spasavanju ljudskih života.