O porocima, strastima i manama velikih mislilaca piše u delu „Intelektualci – od Marksa i Tolstoja do Sartra i Čomskog” ugledni britanski novinar, istoričar i pisac Pol Džonson. Autor istražuje koliko se njihov privatni život razlikovao od njihovih velikih ideja.
Otkako su, u vreme prosvetiteljstva, intelektualci preuzeli od crkve ulogu pokazivanja smera – kako u moralnom smislu tako i u ljudskom ponašanju – postavljaju se pitanja, baš kao u ovom delu koje je kod nas objavila „Laguna”, da li su se oni odgovorno poneli s preuzetom moći? Koliko su vodeći intelektualci raznih epoha, koji su držali pridike čovečanstvu i često mu određivali sudbinu, poštovali istinu? Kako su se odnosili prema članovima porodice, prema prijateljima, ljubavnim partnerima, a onda i jedni prema drugima?
Pol Džonson zadire u privatni život intelektualaca i organizuje javno suđenje svakom od „osuđenika” kao što su Ruso, Breht, Bertrand Rasel i drugi. On čitaocima predstavlja njihovu ljudsku i moralnu stranu, koja često nije u skladu sa uzvišenim idejama koje su nam predstavili.