U Australiji većina policajaca ima fakultet. Ne smem da kažem svi, jer nisam siguran za starije generacije. Saobraćajni policajci nemaju pravo da naplaćuju kazne, odnosno da uzimaju novac od ljudi.
Mnogi se sećaju serije „Policajci dobrog srca” (Blue heelers) - oni su stvarno takvi. Ovakvim ponašanjem stvaraju se pravi uslovi za dobar državni sistem.
Policajci poznaju zakon a u saobraćaju najviše kod vozača kontrolišu upotrebu alkohola, a ponekad i droga. Vrlo retko se upuštaju u provere ispravnosti vozila. Verovatno zbog toga što su automobili ovde dobri i nema potrebe za takvim kontrolama.

Ovde se automobil vozi na tehnički pregled samo kad menja vlasnika.
Tako možete da kupite nov auto i da ga nikada ne vodite na tehnički pregled.
Veliki broj manjih saobraćanih udesa vlasnici sami rešavaju bez učešća policije. Nikada nisam video da kontrolišu prolazak kroz crveno svetlo na semaforu.
Ne upuštaju se u sitne građanske rasprave. Običan narod ih se ne plaši jer „ne treniraju strogoću”. Ako tuča nije ozbiljna, ako „nema krvi ili upotrebe oružja” neće ni doći na poziv.

Najviše se bave prestupnicima, koje možete ponekad da vidite na ulici kako ih prevoze u vozilima sa rešetkama.
Često ih viđam u „Mekdonaldsu”, gde idu po hamburgere i čips. Zavisno od vlasnika lokala, mnogi im daju popuste 50 odsto a često obrok dobijaju i potpuno besplatno. Na taj način vlasnik se zahvaljuje za povećanu sigurnost svog lokala.
Zbog toga su mekdonaldosove kese, uz obavezne pištolje, postali interesantan detalj policajaca na ulicama Melburna.
Džordž Petrović, Melburn, Australija

Poštovani čitaoci, „Politika” je ponovo oživela rubriku „Moj život u inostranstvu”. Namenjena je pre svega vama koji živite izvan Srbije, širom sveta, koje je životni put odveo u neke nove nepoznate krajeve i zemlje.
Nadamo se da ste primetili da smo se i mi u međuvremenu malo promenili. Sašili smo novo, komotnije i udobnije digitalno odelo, ali i dalje smo prava adresa na koju možete slati svoja pisma, reportaže, zapise i fotografije.
Pišite nam kako je u tuđini ili u vašoj novoj otadžbini. Kako vam Srbija izgleda kad je gledate iz Vankuvera, Osla ili Melburna?
Stanuje li nostalgija na vašim novim adresama?
A naša adresa je mojzivot@politika.rs
Pravila su i dalje jednostavna: dužina teksta do pet hiljada slovnih znakova, da je zapisan u nekom uobičajnom formatu, najbolje vordu. Naslovi i oprema su redakcijski, tekstovi se ne honorišu i podležu uredničkim intervencijama.
Vaša Politika