Bliski istok nije usamljen region sveta po tome koliko je uhvaćen u američko-kinesku konfrontaciju, koju nazivaju i „drugim hladnim ratom”.
Donald Tramp je posle kratkog primirja obnovio optužbe da je kineski režim prikrivanjem podataka i kašnjenjem u reagovanju odgovoran za širenje pandemije „kineskog virusa”, što Peking demantuje uzvraćajući tvrđenjem da su američki vojnici doneli virus korona u Vuhan tokom nekog armijskog festivala.
Kineska transformacija u „radionicu sveta”, koja je vlastima omogućila da više od 800 miliona ljudi izvuče iz siromaštva, svuda se ocenjuje kao „ekonomsko čudo”, ali izgleda da dolazi vreme za naplatu milijardi dolara prikupljenih na jeftinoj radnoj snazi.
Vođene isključivo idejom uvećavanja profita, zapadne korporacije su Kinezima prepustile proizvodnju svega i svačega, pa su gotovo u šoku utvrdile da u vreme pandemije čitava Evropska unija zavisi isključivo od kineskog paracetamola. Nemačka je odmah donela zakon koji strancima zabranjuje kupovinu nacionalne farmaceutske industrije. Francuska najavljuje iste mere. Japan zahteva da Kina plati odštetu.
Da li je to najava kraja perioda od tri decenije tokom kojeg je komunistički režim uživao sve koristi i nije plaćao cene globalizacije? Antikinesko raspoloženje se u SAD otvoreno uvećava uprkos okončanju trgovinskog rata početkom godine. Unutar EU rastu pritisci da se ona odupre sve većoj kineskoj kontroli nad svetskim tržištem.
Kina je možda iz vremena korone izašla kao usamljeni pobednik, ali stvari se menjaju. U vreme dok azijski privredni kolos beleži usporavanje stope rasta, svi su izgledi da se za kinesku robu zatvaraju pojedina tržišta. Raste otpor autoritarnom režimu koji je pandemiju vešto koristio za samoreklamiranje.
Jasno je da sukob dve vodeće ekonomske sile sveta poprima ozbiljne geopolitičke, trgovinske, pa i vojne dimenzije. Promene mogu da budu seizmičke, preteći da Bliski istok ubace u središte događaja koji bi mogli da oblikuju sudbinu regiona u godinama, ako ne i decenijama koje dolaze.
Sem obezbeđenja izraelske sigurnosti i zaštite trgovine sa zemljama Zaliva, preostalo je malo faktora koji pravdaju postojanje bezbednosnog kišobrana koji je Amerika postavila iznad regiona pedesetih godina 20. veka.
Ključna američka motivacija za zadržavanje globalnog uticaja je da Kini ne prepusti bilo koju teritoriju i da sačuva status svetske supersile, koji se meri kako ekonomskom, tako i ideološkom supremacijom. Ali, pitanje je koliko dugo SAD žele da budu „lider slobodnog sveta” i zaštitnik liberalnog poretka ukoliko ta cena nema podršku američkih birača u postpandemijskom sistemu koji karakteriše rast nacionalizma i državnog protekcionizma, opadanje globalizacije i slabljenje multinacionalnih institucija.
Vašington je već dopustio Moskvi da od 2015. ojača svoj uticaj na Bliskom istoku i faktički je odustao od posredovanja u izraelsko-palestinskom konfliktu tako što je Trampovim „poslom veka” učinio sve moguće ustupke Izraelu pretpostavljajući da ima dovoljno naivnih koji će poverovati da je to neki mirovni plan. SAD su sebi obezbedile energetsku samodovoljnost, što takođe smanjuje njihov interes za Bliski istok.
Kini je, međutim, taj region od vitalnog značaja kao glavni izvor energije. Šest od deset najvećih kineskih naftnih snabdevača je sa Bliskog istoka, sa Saudijskom Arabijom na prvom mestu. Peking je u okvirima investicionog projekta „Pojas i put” Arapima namenio 1.000 milijardi dolara za finansiranje puteva, luka ili elektrana.
Kinezi već grade luke u Izraelu, investirali su u petrohemijski kompleks u Saudijskoj Arabiji, uključujući veliku rafineriju u Janbuu. Kineske kompanije angažovane su na projektu gradnje industrijske zone oko Sueckog kanala. Nije zanemarljiva ni trka s Amerikom oko prodaje oružja.
Pitanje koje će verovatno dominirati narednih godina jeste koliko dugo će Kini biti dopušteno da oprobava svoje ekonomske mišiće po Bliskom istoku, koji je i dalje pod kišobranom SAD.
Tenzije u regionu – poput Persijskog zaliva ili drugih neuralgičnih tačaka – neće popustiti u dogledno vreme, čak su i veći izgledi za to da će se uvećavati širom tog područja na kojem živi 411 miliona ljudi.
Jedno je izvesno: američko-kineska tenzija ojačaće bliskoistočne autokrate, poput saudijskog prestolonaslednika Muhameda bin Salmana, koji je tokom posete Pekingu 2019. sklopio više lukrativnih poslova.
Američki uticaj na Bliskom istoku je u opadanju. Arapski režimi simptomatično ćute dok Kina dva miliona muslimanskih Ujgura drži po logorima „za prevaspitavanje”. Kinezi su možda u lakoj prednosti, ali to je loša vest: Bliskom istoku je neophodno da raskrsti s autoritarnim vlastima, a šanse da se to dogodi usred američko-kineskog klinča nisu nikakve, pošto ni Donald Tramp ni Si Đinping nisu zainteresovani za širenje demokratije.