Vukov spomenik. Jedan od glavnih orijentira u prestonici, prostor u čijoj okolini se ukršta nekoliko centralnih prestoničkih opština, ali i prostor koji godinama vidno nagriza zub vremena. Tako je na platou, a nije idealno ni u istoimenoj podzemnoj železničkoj stanici.
Na platou Vukov spomenik iz dana u dan sve je više popucalih i izvaljenih pločnika, na više žardinijera pootpadala je dekorativna obloga, nadstrešnice su takođe u vrlo lošem stanju... Građani se žale da je prolazak preko njega naročito rizičan uveče jer je, kako kažu, vrlo loše osvetljen, pa je veća šansa da se naleti na izvaljene ploče. Više uglova ovog platoa, naročito u noćnim satima, deo nesavesnih građana godinama koristi i da obavi nuždu, pa se gotovo svakodnevno iz njegovih delova širi i smrad. A, mnogi Vukov spomenik ne mogu nikako da zaobiđu, jer je on jedno od većih autobuskih, tramvajskih i železničkih čvorišta u gradu, mesto gde se ukrštaju mnoge linije javnog prevoza.

U podzemnoj železničkoj stanici, kako navode Beograđani koji je svakodnevno koriste, godinama ne rade male pokretne stepenice između staničnih nivoa, a u lošem stanju su i sedišta na peronskom delu. U sve ove navode, u više navrata, pa i sada, uverila se i naša ekipa.
Da je prostor „kod Vuka” i te kako za obnovu može se zaključiti čim se na njega zakorači. I ovlaš pogled ukazuje da je za tako nešto odavno zreo. Svesni su, očigledno, toga i u gradu, ali kako su nam početkom godine odgovorili u Direkciji za građevinsko zemljište, ovaj plato nije u planu za obnovu za 2020. Ali da se o njegovom sređivanju razmišlja, svedoči i tender koji je direkcija pre oko četiri godine raspisala i to za izradu tehničke dokumentacije za uređenje platoa kod Vukovog spomenika sa obe strane – i sa one na kojoj je spomenik, i sa suprotne koja se oslanja na ETF i Mašinski fakultet (strana platoa na kojoj je fontana). Taj posao dobio je „Andzor inženjering” iz Novog Sada koji je uradio i predao nadležnima idejno rešenje za novi izgled ovog platoa. Projekat sa prikazom budućeg izgleda platoa, kako je nedavno za naš list naglasio Zoran Vukadinović, direktor ovog preduzeća, završen je i predat pre gotovo dve i po godine i dobio je saglasnost svih nadležnih. Kako je Vukadinović pojasnio, zadatak je bio da se osmisli buduće parterno uređenje obe strane platoa na potezu od Bulevara kralja Aleksandra do Kraljice Marije, kao i uređenje ulaza u podzemnu železnicu, vodovodnih, kanalizacionih i svetlosnih instalacija.

Ovaj tender, kako smo pisali još 2016, predvideo je da se uklone sve prepreke i da se plato objedini i integriše sa postojećim parkom, da se drvoredi i zelene površine sačuvaju, a da se žardinijere i ostatak platoa obogate dodatnim zelenilom. Zamisao je i da plato oivičen Bulevarom kralja Aleksandra, Ruzveltovom i Kraljice Marije dobije i nove kocke za koje će se koristiti isključivo trajni i otporni materijali. Zahtev je i da budući ivičnjaci, graničnici, stubići, slivnici, šahtovi, klupe, kante za smeće, držači za bicikle, nadstrešnice na stajalištima kod Vukovog spomenika moraju da budu u skladu sa Katalogom urbanog mobilijara.
Plan je i da se u podzemnim prolazima koji prokišnjavaju uradi nova hidroizolacija, a osvežena bi bila i fontana na ovom platou. Kao mogući novi sadržaji pominjane su i zelene površine sa vodoskocima i lift uz izlaz iz podzemnog prolaza na raskrsnici Ruzveltove i Kraljice Marije. Pominjana je i ugradnja kosih platformi u podzemnim prolazima za kretanje osoba sa invaliditetom, kao i redizajn nadstrešnica na podzemnim prolazima. Idejno rešenje je urađeno prema svim ovim smernicama, ali za sada je sve samo na papiru.
Podzemna stanica podignuta u vreme nemaštine
Stanica Vukov spomenik rađena je po uzoru na metro-stanice u svetu i jedan je od najznačajnijih objekata u Beogradskom železničkom čvoru. Namenjena je saobraćaju putničkih vozova, ali predstavlja i prvi korak u ostvarenju dugogodišnjeg beogradskog sna o brzom podzemnom prevozu. Radovi na ovoj savremenoj stanici počeli su 1989. godine dok je Beograd još bio glavni grad SFRJ, a otvorena je u leto 1995. u doba nemaštine i sankcija SR Jugoslaviji.