Na adresu rektora, ombudsmana i predsednika Saveta Univerziteta u Beogradu (UB) stigli su mejlovi u kojima se tvrdi da je jedan od njihovih profesora „načinio više krivičnih dela protiv polne slobode prema studentkinjama fakulteta na kom je zaposlen”, zbog čega su predstavnici najveće akademske ustanove u Srbiji obaveštenje o tome, uz sav dobijeni materijal, prosledili nadležnom tužilaštvu. Bez preciziranja o kom fakultetu i profesoru je reč, u saopštenju UB je naglašeno da su navodi o tome „preneti u domaćim medijima i upućeni na adrese drugih institucija”. Kako za „Politiku” potvrđuje univerzitetski ombudsman prof. dr Mladen Milošević, informacije se odnose na prof. dr Vladimira Vukašinovića, prodekana za nastavu Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta (PBF), i dodaje da su ih u formi pisanog obaveštenja prosledili javnom tužilaštvu kako bi se utvrdilo „da li su navodi verovatni i ima li osnova za dalje postupanje”.
Milošević ističe da univerzitet nije nadležan da o tome raspravlja i da je zakonom obavezan da sva posredna ili, kao u ovom slučaju neposredna saznanja, odmah prosledi pravnim goniocima. Pretpostavlja da je još neko sem UB predao isti zahtev u tužilaštvo, ali kaže da nije siguran kada će dobiti povratnu informaciju.
– Zbog načela poverljivosti ne mogu da iznesem sadržaj pritužbe. Stigla je od fizičkog lica, ne sa univerzitetskog mejla i pominje se više studentkinja PBF-a i drugih lica i tvrdi da je načinjeno više krivičnih dela protiv njihove polne slobode – ističe ombudsman Milošević.
Napominje da je sve sada na pravnim organima i da se o etičkim posledicama ne može govoriti dok neko ne bude osuđen, ali da se, prema Zakonu o visokom obrazovanju, mora imati na umu da niko ko je osuđen za krivično delo ne može raditi na univerzitetu.
On se osvrnuo i na napise u javnosti da je Etička komisija PBF-a o istom slučaju odlučivala pre dve godine i da je tada utvrdila da „ne mogu utvrditi istinitost navoda studentkinje”. Milošević ističe da nema zvanična saznanja, ali da posredno zna da UB tada nije bio obavešten o radu komisije PBF-a i navodima koji terete prodekana Vukašinovića, koji je i bivši dekan tog fakulteta i sadašnji starešina Crkve Ružice i Kapele Svete Petke.
Protojerej-stavrofor Vladimir Vukašinović je za „Politiku” prokomentarisao ove navode, objavljene prethodnih dana u medijima. Kako kaže, otkad je postavljen za starešinu Crkve Ružice, nakon čega je nezavisna finansijska komisija pronašla različite propuste u finansijskom poslovanju prethodne uprave, osobe koje više nisu predvodile pomenutu crkvu započele su da ga „sistematski klevetaju”.
– Zauzeo sam čvrst i jasan stav da se svi finansijski tokovi moraju staviti pod apsolutnu kontrolu, što je rezultovalo mnogostrukim uvećanjem budžeta, ali i pojačanjem napada, koji su postali sve prljaviji – navodi profesor Vukašinović.
On naglašava da je to kulminiralo kada je jedan advokat iz Beograda 2018. godine protiv njega dostavio PBF-u „haotičnu i nepravilnu dokumentaciju” na osnovu koje je tadašnja uprava pokrenula za njega pravno problematičan postupak pred Etičkom komisijom, uz, kako ističe, niz nepravilnosti i nepoštovanja procedure.
– To se upravo ticalo ove optužbe za navodno silovanje učinjeno, u tom momentu, pre 13 ili 14 godina. Želim da jasno kažem da nikada, ni na koji način, nisam imao bilo šta sa osobom koja je potpisala izjavu datu advokatu. Čak nisam dugo bio siguran ni o kojoj je osobi tačno reč, jer kako je moguće povezati osobu sa događajem koji se nikada nije odigrao. Ali kada su mi je pokazali, shvatio sam da ipak znam o kome je reč, ona je kod mene predmet slušala mnogo godina posle 2005. ili 2006. godine kada locira navodni seksualni prestup. Posebno mi teško pada što zbog ovako nemoguće konstrukcije prijave moram da dokazujem svoju nevinost. Ne želim da opterećujem ovaj tekst odnosima sa pojedinim kolegama sa PBF-a, koji su zbog mog rada ostali bez mogućnosti finansijskih i drugih malverzacija, kao i šanse da taj fakultet otmu iz krila Srpske pravoslavne crkve i od njega naprave neku novu vrstu škole koja ne bi služila ni crkvi ni narodu nego samo njima samima. Posebnu mi mučninu izaziva medijska hajka koju uporno sprovodi jedna, nazovi objektivna televizija, koja na osnovu smušenih kleveta dr Dragomira Sanda u ovu priču upliće još, navodno oštećenih, a anonimnih ličnosti – kaže Vladimir Vukašinović i naglašava da je otac četvoro dece, od kojih su troje punoletni i dovoljno zreli da razumeju kroz kakav pakao prolazi.
Dodaje da su i ostali članovi njegove porodice, kako biološke tako i duhovne, zbog svega ovoga doživeli „veliki fizički bol” i, u stvari, zajedno sa njim bili „medijski silovani time što se danas pred očima srpske javnosti dešava”.