Udruženje sindikata penzionisanih vojnih lica najavilo ja za ponedeljak 15. jun u podne protest na Trgu Nikole Pašića kako bi još jednom javno postavili pitanje vladi i ministarstvima rada i finansija kada će penzionerima kojima su penzije umanjivane od 2014. do 2018. godine neisplaćeno biti vraćeno s kamatom.
Jovan Tamburić, predsednik ovog udruženja, kaže da će ovo biti i prilika da se nadležni pitaju i na koji način će se obezbediti finansijska održivost Fonda PIO, i to tako da ne zavisi više od republičkog budžeta iz koga se isplaćuju penzije. Već da se kasa Fonda PIO puni uplatama od doprinosa.
– Želimo i da nam se kaže kada će najniža penzija poljoprivrednika biti izjednačena s najnižom penzijom ostalih kategorija penzionera, budući da skoro 28.000 zemljoradnika prima ispod najniže penzije od 11.881 dinar mesečno – kaže Tamburić.
Istovremeno, čak 124.624 njih prima do najnižeg iznosa penzije.
Statistika Fonda PIO pokazuje da je za mart do 5.000 dinara penziju primilo 3.299 poljoprivrednika, od 5.000 do 6.000 – 839, a od 7.000 do 11.881 dinar – 22.080 ovih penzionera.
Penzioneri su, kako ističe, zbog neusklađivanja penzija četiri godine ostali uskraćeni za četiri do pet milijardi evra, zbog čega država treba da kaže na koji način će vratiti ovaj dug.
Iako im se na najavljenom potestu u ponedeljak neće pridružiti drugi savezi i udruženja penzionera, svi oni muče istu muku jer ne dobijaju već dugo odgovor da li će i kada će im se vratiti umanjene penzije dok je na snazi bio Zakon o privremenom umanjenju.
Vraćanje zakinutog dela penzije bi koliko-toliko nadoknadio urušavanje oštećenih penzionera i njihovog standarda. Penzioneri su se u više navrata obraćali i premijerki pismom predlažući joj da taj dug može da se vrati u naredne četiri godine bilo u sukcesivno naplativim obveznicama, bilo uz isplatu penzije u mesečnim ratama jednakim neisplaćenim iznosima za odnosni mesec.
Za ovaj period dok je zakon o umanjenju bio na snazi penzije su povećane za 7,7 odsto (godišnje 1,9 odsto), a plate u javnom sektoru i do 27 odsto, što je dovelo do toga da iznosi penzija budu ispod 50 odsto prosečne zarade, pa se najstariji nadaju da će se i ta nepravda ispraviti kada se bude dopunila švajcarska formula prema kojoj se penzije sada usklađuju.
– Nadležni su nam ostali dužni i odgovor kada će biti ukinuto trajno umanjenje penzija penzionerima koji su sa 40 godina staža otišli u prevremenu starosnu penziju, kao i da li će i kada za građane starije od 65 godina biti uvedene socijalne penzije – pita Tamburić.
Činjenica je da u Srbiji pravo na penziju ostvaruje više od 1,7 miliona penzionera, a doprinose uplaćuje više od 2,2 miliona stalno ili zaposleni na određeno vreme pa su odgovori na pitanja koja se odnose na penzijski sistem Srbije važna za najveći broj građana u Srbiji, ističe on.
Penzioneri pitaju i da li banje u vlasništvu Fonda PIO treba otuđivati i kako obezbediti njihovo profitabilno poslovanje.