Predsednik Aleksandar Vučić poručio je danas da je Srbija dobro razumela da je oblast inovativnih tehnologija, robotike i veštačke inteligencije put u budućnost i ocenio da bi naša zemlja mogla da bude jedna od najuspešnijih zemalja u digitalnoj sferi.
„Čovek sam koji malo zna o robotici, veštačkoj inteligenciji... ali, razumeli smo dobro da je to za Srbiju put u budućnost i da je to za zemlju najvažnije”, rekao je Vučić novinarima posle obilaska Centra za robotiku i veštačku inteligenciju.
Kako je rekao, sve što je tamo video, gotovo je nadrealno i izgleda kao da nije u Srbiji, ali se, kaže, ipak pokazalo da je moguće da bude u Srbiji, zbog čega je zahvalan kineskim partnerima.
Predsednik je najavio da će isti ovakav Centar biti otvoren u Novom Sadu i Trsteniku.
„Želimo da obučavamo učitelje, nastavnike, profesore, da idemo u korak sa novim tehnologijama. Kina je vodeća zemlja u veštačkoj inteligenciji, a mi smo srećni što u tome možemo da učestvujemo”, rekao je Vučić, prenosi Tanjug.
Dodao je da je zadovoljan što je čuo da 4.000 nastavnika dolazi u Centar.
„Verujem da ćemo uz ogromnu energiju moći da budemo jedna od najuspešnijih zemalja u digitalnoj sferi”, poručio je Vučić.
On je naveo da je Srbija u Centar uložila 15 miliona dinara, dok su kineski partneri dali značajno veća sredstva.
„Ovo je budućnost Srbije”, zaključio je Vučić.
Čen: Veliki potencijal za saradnju dve zemlje u oblasti IT
Ambasadorka Kine u Srbiji Čen Bo istakla je danas da su digitalno obrazovanje i digitalna ekonomija pokretačka snaga razvoja celog sveta.
Ona je istakla da Kina i Srbija sve više sarađuju u ovim oblastima:
„Nadam se da će u budućnosti inovacije i nova tehnologija postati nova rastuća tačka naše saradnje”, rekla je Čen, nakon što je sa predsednikom Aleksandrom Vučićem obišla Centar za robotiku i veštacku inteligenciju.
Taj centar je zajednički poduhvat Ministarstva prosvete i kineske kompanije „NetDragon Websoft Holdings Limited”.
Menadžer „NetDragona” Ke Zu Tingru Vei kaže da su Kina i Srbija iskreni prijatelji i da oni žele svoje znanje da podele sa, kako je rekao, srpskim prijateljima.
„Velika je čast što mogu da radim sa srpskim timom i što smo uspeli da uspostavimo ovaj centar. Nadamo se da ćemo u bliskoj budućnosti da nastavimo rad sa srpskim timom i damo naš doprinos poboljšanju obrazovnog sistema”, rekao je Ke, javlja Tanjug.
Dekan Učiteljskog fakulteta Danimir Mandić rekao je da je ovo projekat koji kroz korišćenje veštačke inteligencije omogućava praćenje svakog koraka učenika.
„Uspeli smo da napravimo centar i softvere koji bi bili reprezentativni za celu Evropu i svet”, rekao je Mandić.
„Vraćamo vaspitnu funkciju školi, da nastavnik ne bude preopterećen osnovnim poslovima, već da podstiče učenike u razvoju”, rekao je Mandić.