Pandemija novog koronavirusa prouzrokovala je porast nezaposlenost širom sveta. I dok su se mnogi prijavili za naknade za nezaposlene, zemlje poput Pakistana su iskoristile situaciju i zaposlile radnike koji su ostali bez posla na pošumljavanju.
Pošumljavanje ne samo što će pomoći da se uspori napredak klimatskih promena i nadoknadi devastirano šumsko zemljište, već je, kako najavljuju zvaničnici, i prilika za otvaranje više od 60.000 radnih mesta za one koji su ostali bez posla zbog pandemije širom ove južnoazijske države.

Ovakav „zeleni stimulans” primer je kako fondovi koji imaju za cilj da pomognu porodicama i zadrže ekonomiju tokom zastoja zbog pandemije takođe mogu pomoći naciji da se pripremi za sledeću veliku pretnju: klimatske promene.
Ambiciozni petogodišnji program sadnje drveća, koji je premijer Imran Kan pokrenuo 2018. godine, ima za cilj suzbijanje porasta temperature, poplava, suša i drugih ekstremnih vremenskih uslova u zemlji koje naučnici povezuju sa klimatskim promjenama.
Pakistan je zemlja u kojoj šume pokrivaju manje od šest procenata ukupne površine.

Kampanja sadnje 10 milijardi stabala je privremeno zaustavljena zbog uvođenja mera socijalnog distanciranja kako bi se usporilo širenje virusa, koji je zarazio više od 14.880 ljudi u Pakistanu.
Početkom juna premijer je odobrio izuzeće od mera kako bi Agencija za šumarstvo ponovo pokrenula program i otvorila, prema podacima vladinih zvaničnika, više od 63.600 radnih mesta.
Nedavna procena pakistanskog Instituta za ekonomiju razvoja otkrila je da bi, zbog zatvaranja usled epidemije, moglo da bude otpušteno do 19 miliona ljudi.
Sezona sadnje obično se završava u maju, ali organizatori programa planiraju da produže inicijativu do kraja juna, kako bi radnici bili duže zaposleni.