Savet Evrope je „prvi put” pozvao države članice te panevropske organizacije da istoriju Roma i putujućih naroda bolje integrišu u školske programe.
U preporuci Saveta ministara SE „prvi put se pozivaju” države članice da „integrišu istoriju Roma i putujućih naroda u školske programe i pedagoške materijale”, saopštio je SE koji poziva na borbu protiv „upornog anticiganizma” u Evropi.
Ova preporuka „ima za cilj bolje razumevanje činjenice” da su Romi i putujući narodi „sastavni deo društva, nacionalnog i evropskog”, i ističe „značaj podučavanja o holokaustu koje je počinio nacistički režim i njegovi saveznici, kao i o drugim delima počinjenim nad (tim narodima) širom Evrope”.
Članice SE se takođe pozivaju da integrišu „komemorativne aktivnosti” u vezi sa Evropskim danom sećanja na holokaust Roma, koji se obeležava 2. august, ili da izaberu „datum koji bolje odgovara istorijskom kontekstu dotične zemlje, na primer, tokom lokalnih komemoracija vezanih za zatvaranje ili deportaciju Roma u koncentracione logore”.

Komitet ministara smatra i da je važno uključiti „pozitivne priče iz istorije” Roma i putujućih naroda kao što je njihov „doprinos lokalnoj, nacionalnoj i evropskoj kulturnoj baštini” ili njihovu „aktivnu ulogu... u pokretima antinacističkog i antifašističkog otpora”.
Pored više od šest miliona Jevreja ubijenih tokom Drugog svetskog rata, nacisti su ubili i oko 500.000 Roma i Sinta. U znak sećanja na te žrtve 2. avgust je proglašen Danom sećanja na njihov holokaust.
Oko 23.000 Roma iz cele Evrope je između marta 1943. i 1944. deportovano u logor Aušvic-Birkenau i gotovo svi su ubijeni.