Policajci i demonstranti ovih dana razgovaraju u hodnicima Prekršajnog suda u Beogradu. Ponekad se i izvinjavaju jedni drugima ispred sudnice. Uvrede na račun policajaca nisu lične, a u sudnici se mogu čuti i reči kajanja.
– Tačno je da sam vređao policajca. On za mene predstavlja državni aparat protiv koga protestujem. Jesam psovao, ali to nije bilo upućeno lično ovom policajcu. Zbog toga se kajem i izvinjavam se – rekao je osamnaestogodišnji mladić koji je osuđen na novčanu kaznu zbog psovki, a sud je njegovim roditeljima omogućio da kaznu plate u više mesečnih rata. Ovako o atmosferi u Prekršajnom sudu u Beogradu ovih dana govori predsednica suda Olivera Ristanović. Među okrivljenima, kaže, ima i dobrih studenata i dobre dece.
Od početka protesta u Beogradu bilo je podneto 50 zahteva za pokretanje prekršajnog postupka za 71 lice. Od tog broja 26 lica je otišlo u redovan postupak, 12 je oslobođeno, 11 je kažnjeno zatvorom, od kojih sedam na 30 dana i četiri lica na 60 dana, a 22 je osuđeno na novčane kazne, koje se kreću od 20.000 do 100.000 dinara – kaže Olivera Ristanović, predsednica Prekršajnog suda u Beogradu.
Reč je o dva prekršaja iz Zakona o javnom redu i miru – nepristojno, drsko i bezobzirno ponašanje iz člana 8 i vređanje službenog lica u vršenju službene dužnosti, iz člana 22.
Za sedam dana koliko traju protesti građana, Prvom osnovnom tužilaštvu u Beogradu kao mesno nadležnom, podneta je 31 krivična prijava protiv demonstranata. Najviše zbog sumnje da su učesnici protesta počinili krivično delo ometanja službenog lica u obavljanju dužnosti – 28, dok je po jedna prijava podneta zbog nasilničkog ponašanja, ugrožavanja sigurnosti i napada na službeno lice u vršenju dužnosti, rečeno je za „Politiku” u ovom tužilaštvu.
– Svi osumnjičeni su saslušani pred zamenikom javnog tužioca, nakon čega je stavljen predlog za određivanje pritvora. U daljem toku postupka, tužilaštvo će sprovesti dokazne radnje u odnosu na ove osobe saslušanjem svedoka i pribavljanjem drugih dokaza, posle čega će doneti odluku – navedeno je za naš list u Prvom osnovnom tužilaštvu.
Napominju i da je do juče stiglo deset krivičnih prijava koje su podnele nevladine organizacije, a kojima se ukazuje na prekoračenje ovlašćenja policijskih službenika prilikom intervencije MUP-a u događajima od 7. do 13. jula.
– Tužilaštvo će od Sektora unutrašnje kontrole MUP-a prikupiti potrebna obaveštenja u cilju utvrđivanja činjeničnog stanja i otkrivanja identiteta N. N. policijskih službenika – kažu u tužilaštvu.
Mnogo više procesuiranih je pred prekršajnim sudovima.
Internetom kruži tekst presude kojom je zbog psovanja dvojice policajaca građanin osuđen na 60 dana zatvora. U 26 slučajeva, privedeni su saslušani u prisustvu advokata i pušteni kućama, a dobiće poziv od suda kada bude zakazano ročište u redovnom postupku. U 12 slučajeva gde su građani oslobođeni utvrđeno je da to nisu oni koji su vređali policajce.
Neki od osuđenih su imali po dva i više prekršaja, a neki su kod sebe imali i oružje, pa su kažnjeni i na osnovu Zakona o oružju i municiji.
– Kod nekih su pronađene baklje i noževi, a neki su u svojim rančevima imali u jednoj bočici benzin a u drugoj alkohol, kao i tkaninu koja je podobna da bude fitilj. U takvim slučajevima izricane su zatvorske kazne. To su oni koji su bili u nedelju. Oni nisu imali vidljive povrede. Međutim, prethodnih dana su u sud privođena lica koja su imala povrede i koja su pre toga bila u Urgentnom centru. Niko od njih nije osuđen, već su otišli u redovnu proceduru i pušteni su kućama. Uglavnom su imali zavoje na glavi i videlo se da su pretrpeli udarce po licu – kaže predsednica Prekršajnog suda u Beogradu.
U ovaj sud privedeni su oni koji su vređali policijske službenike i gađali ih, a u nekim slučajevima sudilo se i na osnovu Zakona o prometu eksplozivnih materija, jer su imali petarde i baklje, ili na osnovu Zakona o oružju i municiji, jer su imali noževe i drugo oružje podobno za nanošenje povreda.
Objašnjava da je u prekršajnom postupku prisustvo advokata neophodno samo ako okrivljeni to traži, a nema odbrane po službenoj dužnosti jer zakon ne propisuje da građanin mora dati izjavu u prisustvu branioca.
– Ako okrivljeni traži da ima branioca, svaki sudija mu to omogući. Okrivljeni su u nedelju iz uprave suda zvali svoje roditelje ili advokate, jer su im telefoni bili oduzeti. Jedan mladić nije zvao advokata već svoju majku i rekao joj da objavi na „Fejsbuku” da se on nalazi u sudu za prekršaje. Prisustvo branioca je bilo omogućeno u svim slučajevima kada su okrivljeni to tražili. Sudija Pavlica je na primer četiri sata čekao da advokat dođe i tek tada saslušao okrivljenog, koji je posle saslušanja u prisustvu branioca osuđen na 60 dana zatvora – kaže Olivera Ristanović.
Svi okrivljeni imaju pravo na žalbu u roku od osam dana od donošenja presude, tako da nijedna od ovih kazni nije pravnosnažna, ali je izvršna, tako da se 11 osuđenih na zatvorske kazne već nalazi u zatvoru u Padinskoj Skeli.
„POLITIKA” SAZNAJE
Izraelci pušteni na slobodu, ambasada platila kazne
Dvojica Izraelaca, od 18 i 21 godinu, koji su privedeni tokom protesta u sredu i osuđeni u Prekršajnom sudu u Beogradu na po 80.000 dinara, ali nisu imali novca pa su im kazne zamenjene sa po 60 dana zatvora – juče su pušteni iz zatvora u Padinskoj Skeli jer je ambasada Izraela platila novčane kazne, saznaje „Politika”. Osuđeni su tokom prvog dana protesta zatečeni kako izvlače kontejnere na ulicu koje su prevrnuli i pokušali da zapale. A. P.