Leskovac – Najstariji Leskovčanin Aleksandar Stojanović prekjuče je proslavio 102. rođendan. Zamenik predsednika Skupštine grada Leskovca Milun Dinić posetio je gospodina Stojanovića, zahvalio se na dobročinstvu i humanosti i poželeo mnogo zdravlja i puno nasmejanih dana. On nije samo primer humanosti, nego i pozitivnog stava prema životu, elana i volje, čovek na koga svi treba da se ugledaju.
Aleksandar Stojanović, terzija u penziji, koristio je svaku priliku da pomogne svom gradu i sugrađanima. Kada su Srbiju zahvatile velike poplave 2014. godine, posetio je sedište grada i donirao 100.000 dinara za poplavljena područja. Kada je počela borba protiv zarazne bolesti kovid 19, među prvima je uplatio 200.000 dinara, na donatorski račun grada Leskovca. Stojanović je dobitnik Oktobarske nagrade grada Leskovca i drugih priznanja.
Najstariji Leskovčanin ima i recept za dugovečnost koji je krajnje jednostavan: „Raditi, ne pušiti i ne piti alkohol, ne jesti masna jela, redovno vežbati, trčati i koristiti čaj od trave `vodopije` (cikorija), jer sprečava pojavu mnogih bolesti.”
Aleksandar Stojanović, nekada poznati zanatlija, o kome smo i ranije pisali, veli da nema hroničnih bolesti, ali se požalio da slabije čuje. „Zdravlje me služi, pokretan sam, kuću i baštu sam održavam. Svoju vitalnost i dugovečnost na neki način dugujem žutici. Za vreme okupacije razboleo sam se, dobio ovu bolest, oštećena mi je jetra i stalno sam na dijeti. Kada sam izlečen, čuveni leskovački doktor Živče Popović preporučio je rehabilitaciju u Vrnjačkoj Banji. Tri godine išao sam i tu mi je slučajno jedna starija žena rekla da treba svakodnevno da pijem čaj od trave `vodopije`, a reč je o biljci koju narod zove `gologuza` ili `cikorija`, a volim voće i povrće”, priča Stojanović među prijateljima poznat kao Čika Aca.
I zaključuje: „Za dobro zdravlje preporučujem šetnju, ali za dug život i posnu hranu, rano ustajanje, a ako hoćete uspeh u životu, onda morate da radite, a pare će same doći. Treba imati mir i spokojstvo, da upravljate svojim životom, da kujete svoju sreću i ne treba preterivati ni u čemu, pa ni u radu.”