Zbog prevencije obolevanja od virusa korona država je olakšala pacijentima odlazak na rehabilitaciju u banje tako što se bolesnici odmah nakon završenog bolničkog lečenja sanitetom direktno prevoze u banjske centre i institute za rehabilitaciju. Ministar zdravlja dr Zlatibor Lončar naglasio je da su oni preuzeli svu birokratiju, da podnose neophodne zahteve, nabavljaju upute, zakazuju dolazak u mesto gde će pacijent nastaviti oporavak...
– Olakšali smo posao svima. U bolnicama pacijentima uradimo test na kovid 19, jer ne želimo da oni odu kući, da se desi da ih neko drugi zarazi. Ukoliko je test negativan, vozimo ih pravo u banju ili institute za rehabilitaciju – naveo je dr Lončar.
U banjama naglašavaju da, bez obzira na virus korona, oni moraju da zbrinjavaju pacijente koji imaju razne probleme, počev od šloga, infarkta srca, ortopedskih i neurohirurških operacija, posledica saobraćajnih nesreća, komplikacija dijabetesa... Kako kaže prim. dr Snežana Kostić, direktorka Instituta za rehabilitaciju, kome pripada i banja „Selters” u Mladenovcu, uvek je postojala mogućnost prebacivanja iz bolnica u banje pacijenata koji su, na primer, operisani, međutim, to nije mnogo korišćeno, ali je sada istaknuto da procenat takvih pacijenata mora da bude veći.
– Neurološki bolesnici su visoko rizična grupa. Nije cilj da oni iz bolnice najpre idu kući jer postoji mogućnost zaraze koronom. Bolnice završavaju papirologiju pre nego što pacijente pošalju kod nas – objašnjava dr Kostić.
U Specijalnu bolnicu „Dr Borivoje Gnjatić” u Starom Slankamenu, kako navodi direktor ustanove Svetozar Đurišić, primaju se svi pacijenti koji su za rehabilitaciju iz neuroloških odeljenja bolnica „Sveti Sava” iz Beograda, Kliničkog centra Srbije, Kliničkog centra Vojvodine, Vojnomedicinske akademije... Svima njima u otpusnoj listi treba da piše da su testirani na koronu i da su rezultati negativni. Trenutno su ovde smeštena 254 pacijenta.
– Kada bolesnik dođe kod nas on već ima uput nadležne filijale RFZO-a i dokumentaciju iz bolnice. Popunjeni smo sa oko 70 odsto kapaciteta. Prosečna dužina lečenja je 42 dana. Dolaze ljudi različitih godina. Ima i onih koji su stariji od 85, ali i tridesetogodišnjaka koji su doživeli saobraćajnu nesreću i moraju na oporavak. U 85 do 90 odsto slučajeva reč je o nepokretnim ili slabo pokretnim pacijentima. Pokretnih sada malo imamo, jer smo neke morali da otpustimo na kućno lečenje jer nisu hteli da miruju i poštuju pravila. Dešavalo se da su izlazili napolje u šetnju, gde su se viđali sa rodbinom i da pritom nisu stavljali masku, uzimali su hranu i lekove od njih, što ne sme da se radi. Zbog toga je kod četiri pacijenta utvrđena korona. Ali smo na sreću uspeli da se izborimo sa time – naglašava Đurišić, jedini ekonomista među direktorima ovih centara.
Novina je i to što su stručnjaci pokrenuli inicijativu i uputili je Ministarstvu zdravlja da oni koji su preležali kovid 19 mogu da idu na rehabilitaciju u banje o trošku države. Još se ne zna da li će ona biti usvojena, ali će se o tome izjasniti republička stručna komisija za rehabilitaciju.
– To znači da pacijenti koji se leče od korone i izleče se pod tom dijagnozom i šifrom koja je nova po međunarodnoj nomenklaturi, mogu da idu na oporavak. Očekujemo da će to da zaživi u praksi. Njima je zaista najpotrebnija respiratorna rehabilitacija. Neki od njih posle izlečenja imaju problem sa fibrozom pluća. Zato moraju da budu pod stručnim nadzorom i da dosta rade na vežbama disanja. Ali, oni mogu da imaju i neurološke ispade i druge pojave. Inicijativu je zvanično uputio menadžment Specijalne bolnice za rehabilitaciju Sokobanja. Očekujemo da će republička stručna komisija dati za to pozitivno mišljenje – navodi dr Kostić.
Ta inicijativa mnogima bi donela dobrobit, a i u skladu je sa evropskim preporukama, jer se zbog nove pošasti širom Starog kontinenta otvaraju rehabilitacioni centri namenjeni ovoj grupi ljudi. To se pre svega odnosi na one koji su izlečeni od kovida 19 ali se i dalje loše osećaju i imaju posledice preležane korone. Trenutno se na tome najviše radi u Italiji i Velikoj Britaniji, jer su ove dve države dosta bile pogođene novim virusom. Istraživanja su pokazala da korona najviše „udara” na pluća, ali da oštećuje i bubrege, jetru, srce, mozak, nervni sistem, kožu i gastrointestalni trakt i da su potrebni meseci da bi se osoba oporavila.