Prilikom donošenja odluke o uslovima pod kojima stranci mogu da uđu u našu zemlju, Srbija se držala kriterijuma Evropskog centra za kontrolu zaraznih bolesti i Svetske zdravstvene organizacije, pojasnio je juče na konferenciji za medije Kriznog štaba epidemiolog profesor dr Branislav Tiodorović.
– Napravljene su takozvane tri zone nivoa zaraze po zemljama. U crvenu zonu spadaju one koje imaju više od 25 novozaraženih na 100.000 stanovnika, u plavu one gde se beleži od 10 do 25 novozaraženih, a u zelenoj, kojoj i mi težimo, ima svega do 10 novozaraženih na 100.000 građana. Na primer, u zelenoj zoni su Mađarska, Norveška, Slovenija, i zato za njih nisu uvedena ograničenja. Zemlje u plavoj zoni moraju se intenzivno pratiti, a tu je Hrvatska, za čije državljane je potreban PCR test ne stariji do 48 sati. U crvenoj zoni je Bugarska, čiji državljani moraju da imaju PCR test za ulazak u Srbiju, a isti uslov je i za državljane Rumunije, koja u ovom delu Evrope ima najveći broj novopozitivnih i preminulih od korone, kao i za stanovnike Severne Makedonije – naglasio je dr Tiodorović.
Pokrajinski sekretar za zdravstvo profesor dr Zoran Gojković naglasio je da će se u zavisnosti od epidemiološke situacije menjati pravila, ako bude potrebe, i za državljane Srbije koji ulaze u našu zemlju. Za pet do sedam dana Krizni štab će analizirati kakva je epidemiološka situacija po zemljama i biće doneta odluka da li će negativan test na koronu biti obavezan i za građane Srbije koji se vraćaju iz inostranstva, ali i za stanovnike nekih drugih zemalja koji budu dolazili u našu zemlju.
– Odgovornost je na onima koji putuju i na povratku može da ih sačeka karantin – dodao je dr Gojković.
Na pitanje novinara „Politike” da li se planira uvođenje novih mera za ulazak u Srbiju i za državljane SAD ili Francuske, budući da su ove zemlje svrstane u crvenu zonu i imaju veliki broj obolelih, dr Tiodorović je rekao da će biti raspravljano i o njima, ali o drugim zemljama, budući da nije ista situacija u SAD, na primer, u Njujorku i u Arizoni. Kada je reč o Francuskoj, ona se nalazi pri dnu crvene zone.
Sve ove mere donose se kako bi Srbija zaštitila svoje građane, jer je kod nas u velikoj meri poboljšana epidemiološka situacija. U poslednja 24 sata virus korona je registrovan kod 235 osoba, umrla su četiri pacijenta, a na respiratorima se nalazi 78 obolelih. Statistika pokazuje da su na bolničko lečenje primljene 143 osobe, a iz bolnica je otpušteno 267 pacijenata. Trenutno je na bolničkom lečenju 2.128 pacijenata.
Na naše pitanje da li je primećen porast obolelih od kovida 19 po povratku s odmora, dr Tiodorović je pojasnio da je primetno da se na turističkim destinacijama u Srbiji, poput planinskih centara i jezera, ne poštuju sve epidemiološke mere.
– Apelujem da se građani pridržavaju mera, jer će time dati doprinos da zemlja izdrži epidemiju i spremna dočeka jesen i polazak dece u školu – dodao je on.
Profesor Gojković je najavio da će u kovid bolnicama koje se grade u Kruševcu i Batajnici biti zaposleno novo medicinsko osoblje, posebno anesteziolozi, pulmolozi, infektolozi, medicinske sestre. Na pitanje šta će biti sa te dve bolnice posle prestanka pandemije, Gojković je objasnio da će se ti kapaciteti koristiti za lečenje hroničnih bolesti, za smanjenje liste čekanja kad je reč o ortopedskim procedurama i operacijama katarakte.
Poželjno merenje temperature i u školi
Odgovarajući na pitanje novinara „Politike” da li će, osim roditelja, i nastavnici meriti temperaturu deci u školama, profesor Tiodorović je podvukao da je povratak u škole izuzetno veliki izazov i da nije dovoljno da to rade samo roditelji, već da je poželjno da se to čini i u školama. Za rusku vakcinu protiv korone on je rekao da je najbitnije da je uspešna, sigurna, proverena, da daje visok nivo antitela i da ima što manje negativnih posledica.
„Našoj Agenciji za lekove potrebno je minimum šest meseci da to proverimo”, dodao je dr Tiodorović.