Specijalno za „Politiku”
Oslo – Razloga za opuštanje nema, jer su ovih dana norveške vlasti zvonile na uzbunu: nakon relativno mirnog perioda tokom početka leta, virus korona u nekim gradovima i okruzima kao da ponovo diže glavu. Sunce, more, plaže, žurke, putovanja, dolazak turista, otvaranje bašta restorana, tržnih centara – stvorili su klimu potpunog opuštanja, što je bilo plodno tlo za razmahivanje virusa i povećanje broja zaraženih, naročito u Oslu (u prestonici je broj zaraženih dupliran, pa gradske vlasti apeluju da se izbegava kolektivni prevoz i savetuju nošenje zaštitnih maski) i istočnim delovima zemlje.
Početak semestra na fakultetima pogoršao je zdravstveni bilten mlade populacije. Naglo je skočio broj zaraženih dvadesetogodišnjaka. Sada su omladinci proglašeni za najveću rizičnu grupu, što je paradoks, jer se smatralo da ta neslavna „titula” pripada starijim generacijama. Tokom protekle nedelje studenti u Oslu i drugim većim univerzitetskim centrima stavljeni su na stub srama – hajku na njih pokrenuli su mediji, a pridružili su im se i političari, pa i struka, medicinska i prosvetna.
Od 10. avgusta, kad su počela predavanja na univerzitetima, širom Norveške studenti organizuju zabave. Najmasovnije su u Oslu. Tradicija je da se prvih nedelja studija organizuju dobrodošlice brucošima. Stariji studenti i mentori okupljaju grupe mlađih kolega i upoznaju ih s akademskim životom.
Kako su vlasti, u strahu od širenja virusa, zabranile masovnija okupljanja, a zabranjeno je i točenje alkohola posle ponoći, studenti su doskočili zabranama tako što su izašli – ne na ulice i trgove, već u parkove. Žurke se odvijaju pod vedrim nebom, na travi, đuska se i veseli uz alkohol.
Ministar zdravlja Bent Heje izneo je alarmantan podatak da je u julu i avgustu bilo najviše zaraženih među dvadesetogodišnjacima, upozorivši studente da se ne igraju vatrom, jer će vlasti biti primorane da potpuno „zatvore” Norvešku.
„Omladina misli da virus na njih neće. Ukoliko nastave s feštama gde većina zaboravi da drži odstojanje, takvim neodgovornim ponašanjem mogu, u najboljem slučaju, da svoje drugove pošalju u karantin, u najgorem – u bolnicu”, upozorio je Heje.
Studentsko svakodnevno okupiranje parkova, naročito u Oslu, i slavlja do duboko u noć, naterali su prosvetne i zdravstvene vlasti da angažuju i policiju. Ona nema dovoljno resursa da obilazi sve parkove, pa su u pomoć pozvane i privatne službe obezbeđenja. Vlasti su preko medija apelovale na policiju da bude rigorozna prema studentima koji se ne pridržavaju mera borbe protiv korone, kao i da kažnjavaju mlade koji piju na javnom mestu (kazna za ispijanje alkohola na javnom mestu je oko 250 evra). Poslednjih dana čuju se i preporuke zvaničnika da se potpuno zabrane tradicionalne studentske manifestacije, takozvane mentorske nedelje.
Inače, predavanja na višim školama i univerzitetima odvijaju se po kombinovanom modelu – red predavanja, red vežbi u amfiteatrima, kabinetima, kampovima i red onlajn nastave ili daljinskog studiranja. Pre početka predavanja studenti su morali da prođu digitalnu obuku za mere protiv širenja korone u visokoškolskim ustanovama.
Zbog povoljnije epidemiološke slike u ostalim nordijskim zemljama, prosvetne vlasti odlučile su da ova školska godina počne klasičnom nastavom i predavanjima, uz preporuke za poštovanje „svetog trojstva” u sprečavanju širenja pandemije – sedi kod kuće ako si bolestan ili imaš sumnjive simptome, često peri i dezinfikuj ruke, drži socijalnu distancu od najmanje jednog metra.
Maske nisu u modi u Skandinaviji. Njihova upotreba među građanima od javljanja kovida 19 svodi se na nivo statističke greške, dok su rukavice bile u trendu uglavnom prvih meseci pandemije.