Sud u Amsterdamu trebalo bi da izvede materijalne dokaze i sasluša mnogobrojne svedoke u postupku za ubistvo Nišlije Gorana Tasića (49), koji je 23. oktobra prošle godine usmrćen u tom gradu, u svom restoranu „La pikola barka”, dok je pokušavao da pomogne svom prijatelju Jovanu Đuroviću, koji je, kako navodi tužilaštvo, bio glavna meta ubice.
Đurović, koji je u napadu teško ranjen, rođeni je brat pokojnog Luke Đurovića, jednog od svojevremeno najbližih saradnika Luke Bojovića, koji u Španiji služi dugogodišnju zatvorsku kaznu zbog organizovanog kriminala. Tasić je pogođen dok je svojim telom štitio Jovana Đurovića, koji je do tada već više puta izbegao zasedu, a označen je kao pripadnik barskog podzemlja. Svega nekoliko minuta posle zločina, u Amsterdamu je uhapšen Šerif A. (41) iz tog grada, koji je osumnjičen za ovaj zločin.
Na početku suđenja u aprilu, tužilac je saopštio da je meta bio Đurović. On je naveo i da je ubistvo bilo naručeno, kao i to da je Đurović kriminalac iz Crne Gore. U optužnici koju su objavili holandski mediji piše da je u njegovom automobilu nađeno oružje iz kog je pucano, sa DNK tragovima osumnjičenog ali i drugi dokazi – odeća sa tragovima DNK žrtava. Tužilac je dodao i da njegov fizički izgled odgovara osobi koju su snimile kamere ali i opisu očevidaca.
Pa ipak, Šerif A. je odbacio sve optužbe i ispričao bizarnu priču o tome kako je pozajmio automobil čoveku koji mu je rekao da mora da odveze suprugu kod lekara, ali je umesto toga uzeo njegovu odeću i podmetnuo mu tragove u nameri da ga optuže za ubistvo.
Sud je naložio psihijatrijsko veštačenje Šerifa A, koji je još kazao da ima noćne more i da je uplašen za svoj život u zatvoru, jer svi misle da je on hteo da ubije Jovana Đurovića, a zapravo je uspešan biznismen koji nikog ne bi ubio ni za kakve pare. Suđenje bi trebalo da bude nastavljeno izvođenjem dokaza.
Holandsko tužilaštvo nije utvrdilo ko je naručio likvidaciju Đurovića, ali su tamošnji mediji detaljno izveštavali o sukobu zavađenih crnogorskih klanova i o dugogodišnjem ratu porodica Luke Bojovića i Slobodana Šaranovića. Drugi pravac istrage, prema pisanju tamošnjih medija, dovodi u vezu Jovana Đurovića sa Holanđaninom Vilijamom Holederom. Ovaj čovek navodno je zaštitio Đurovića posle nestanka 10 miliona evra zarađenih prodajom droge, za šta je on bio optužen u podzemlju.
Da je tragična pogibija Tasića ipak daleko više od osvetničkog napada zavađenih klanova pokazali su i podaci bezbednosnih službi koje su objavili srpski mediji, pozivajući se na pouzdane, ali neimenovane sagovornike. Prema tim navodima, istražuje se podatak da je motiv za likvidaciju Đurovića sukob za nadmoć u luci Roterdam, u koju pristižu kokainske pošiljke iz Južne Amerike, zatim nestanak veće količine droge baš uoči ubistva u Amsterdamu, ali i mogućnost da je u Tasićevom restoranu trebalo da bude održan susret Đurovića i jednog od u to vreme najtraženijih ljudi iz srpskog podzemlja. Ovaj čovek, za kojim je u to vreme bila na snazi Interpolova poternica, navodno se nije pojavio.
Ispostavilo se da je nekoliko dana pre ubistva, opet oko droge, došlo i do sukoba ogranka „škaljarskog klana” u Holandiji sa pripadnicima „kavačkog klana”, koji predvodi Radoje Zvicer, teško ranjen u pucnjavi u Ukrajini, pre nekoliko meseci. Navodno, „škaljarci” su ukrali „kavčanima” 100 kilograma kokaina.
Među onima koji su se mogli zadesiti u piceriji pominjan je i Baranin Alan Kožar, ubijen u julu na Krfu, koji je takođe u to vreme bio na poternici, a spekulisalo se da se možda krije u Holandiji. Kožar je pripadao istom ogranku podzemlja kao i Đurović, ukazali su sagovornici iz bezbednosnih službi.
Ime Šerifa A. krilo se od javnosti gotovo do samog suđenja i bilo je zabranjeno da sa njim kontaktira bilo ko, osim advokata. Kako su izvestili holandski mediji, on nije doveden na suđenje, već je saslušavan video-linkom. Kasnije se saznalo da je kod njega u trenutku hapšenja nađena potvrda da mu je na dan ubistva iz Srbije uplaćeno 8.000 evra.