U organizaciji Narodne biblioteke Srbije i Zadužbine Milana Mladenovića održana je onlajn tribina „Poštenije nisam mogao da potrošim godine” posvećena Milanu Mladenoviću, rok muzičaru poznatom po svom radu u beogradskim sastavima „Šarlo Akrobata” i EKV. Razgovor o značaju njegove rukopisne zaostavštine koja se čuva u biblioteci, pojmovima etike, slobode i pravde u kontekstu njegove ličnosti i o tome šta ona znači milenijalcima danas mogao se uživo ispratiti na zvaničnoj fejsbuk i instagram stranici Narodne biblioteke Srbije.
Učestvovali su Zoran Kostić Cane, Maja Maričić, Aleksandar Žikić i Saša Ilić, a moderator je bila Milena Đorđijević, koja je započela razgovor upitom o značaju samih reči „poštenije nisam mogao da potrošim godine”, Mladenovićevim svojevremenim izjavama za medije i tome je li se zbog nečeg kajao u svom radu.
– Milan je čovek koji je vodio život u skladu sa njegovim talentom i nikad nije dozvoljavao da se taj talenat razvlači – rekao je Žikić.
Tim je pokrenuta priča o ceni koju muzičar mora da podnese zbog svojih stavova i tome kolika je njegova žrtva ukoliko se ne priklanja onome što mu se nameće, već se vodi svojim duhom i stvara nešto revolucionarno.
– Mladost – ona je najhrabrija i najlepša. Mlad si junak, a tek posle možeš da razmišljaš o tome – istakao je Kostić u želji da naglasi da je generacija kojoj pripada zapravo baš u svojoj mladosti napravila pokret koji je ostavio pečat, a Mladenović je bio deo svega toga.
Dva pitanja bila su spontano otvorena. Prvo, kada je Žikić u jednom trenutku rekao „koliko je potrebno da uradite da bi vam to neko priznao”, što je podstaklo govor o svevremenoj temi. I drugo, koje je Cane stihom „puno popularnosti smeta u realnosti” pokrenuo i kasnije dodao „uvek imaš krizu kad si blizu”.