Papua Nova Gvineja (PNG) otkazala je čarter-let kojim je 150 kineskih radnika trebalo prekjuče da doputuje u tu ostrvsku državu blizu Australije nakon saznanja da je pedesetak radnika koji su se ranije vratili iz Kine primilo eksperimentalnu kinesku vakcinu protiv kovida 19.
Reč je o zaposlenima u rudniku kompanije „Ramu nikl” u provinciji Madang, koji je u vlasništvu kineske državne metalurške korporacije. Kompanija je pismeno obavestila ministarstvo zdravlja PNG da će ti radnici možda biti lažno pozitivni na testu jer imaju antitela. Naime, vakcinisani su 10. avgusta, ali se ne navodi kojom vakcinom od nekoliko koje Kina razvija.
Vest su prvi objavili australijski mediji, navodeći da vlada u Kanberi, koja najviše finansijski pomaže PNG, ima saznanja da je Kina možda počela da u regionu testira vakcinu protiv virusa korona na radnicima kineskih državnih preduzeća.
Odluku da otkaže čarter-let doneo je iz preventivnih razloga epidemiološki štab u Port Morsbiju. Šef tog štaba je rekao da vlada Papue Nove Gvineje nije dobila nikakve informacije o testiranju vakcine ni o tome da li su radnici dali pristanak, preneo je AFP. Otkazanim letom trebalo je da stignu Kinezi koji rade u drugim velikim kineskim korporacijama: „Čajna rejlvej”, „Harbor endženiring” i „Šendžen enerdži”.
„Zbog nedostatka informacija, detalja o ispitivanju i o tome kakvi su mogući rizici za naše stanovništvo otkazao sam let, smatrajući da je to u najboljem interesu našeg naroda i države”, rekao je Dejvid Mening, šef kriznog štaba.
On je pisao kineskom ambasadoru u Port Morsbiju i kompaniji „Ramu nikl” tražeći više informacija o ispitivanju. Tražio je od Pekinga i da pošalje „protokole o nezi” za slučaj da neki od vakcinisanih radnika bude morao da bude hospitalizovan, mada je već prošao period od sedam dana tokom kojeg bi, kako im je rečeno, mogli da razviju simptome zaraze.
Takođe se pojavila zabrinutost da su vakcine možda nezakonito ubrizgane na teritoriji PNG ili da su čak vakcinisani njeni državljani. Kineski ambasador je rekao da u ovom trenutku nema komentar na to, ali da je sigurno da Kina ne sprovodi testove na tlu PNG.
Krizni štab je odmah uveo i nove mere na osnovu zakona o pandemijama, zabranivši testiranje vakcine u zemlji, nabavku neodobrene vakcine i farmaceutske intervencije na bilo kome u PNG. Svako ko stigne u zemlju tvrdeći da je u inostranstvu dobio vakcinu neće biti izuzet iz prakse obaveznog karantina i testiranja.
Od 21 vakcine koje su prema podacima Svetske zdravstvene organizacije u fazi kliničkih ispitivanja, osam se razvija u Kini. Prošle sedmice je prva od njih, ona koju pravi kompanija „Kansino”, dobila patent i treba da počne treća faza testiranja. U naprednoj fazi razvoja je i vakcina kineske državne kompanije „Sinofarm”, iz koje su se hvalili time da su dali eksperimentalno cepivo svojim zaposlenima i pre nego što je vlada odobrila testiranje na ljudima. Kineska vlada je saopštila da će dve vakcine biti testirane na pripadnicima vojske i radnicima kineskih kompanija koji putuju u inostranstvo.
Papua Nova Gvineja, sa devet miliona stanovnika najmnogoljudnija država Melanezije i jedna od najsiromašnijih u regionu Pacifika, suočava se s potencijalno velikim talasom zaraze virusom korona, koji bi mogao da ima katastrofalne posledice s obzirom na uslove u kojima živi veliki deo stanovništva. U glavnom gradu Port Morsbiju 40 odsto građana živi u neformalnim naseljima, često u velikim grupama koje nisu ograničene samo na porodicu, zbog čega je fizička distanca nemoguća, a nemaju ni pristup tekućoj vodi. Zasad zvanično nema mnogo zaraženih po globalnim standardima – 360 slučajeva i troje preminulih. Takođe, postoje sumnje u zvaničnu statistiku, jer je od početka epidemije u celoj zemlji testirano samo 14.400 osoba. Ako se zaraza rasplamsa, slabom zdravstvenom sistemu preti kolaps, piše „Saut Čajna morning post”.