Ministarstvo unutrašnjih poslova apeluje na građane da, tokom sezone kupanja na rekama i jezerima, ne koriste neuređena kupališta, ne ulaze u vodu u alkoholisanom stanju i nepripremljeni u odnosu na spoljašnju temperaturu.
‘’S obzirom na to da veliki broj građana zbog visokih temperatura osveženje zatraži upravo kraj reka i jezera, veoma je važno da obrate pažnju na mere bezbednosti, kao i da deca ne ulaze u vodu bez nadzora roditelja. Poštovanje pravila ponašanja na kupalištima je jedan od ključnih faktora u sprečavanju tragičnih ishoda’’, navodi se u saopštenju MUP-a.
Pripadnici Ronilačke jedinice Žandarmerije, od 30. aprila ove godine do danas, bili su angažovani u traganju i izvlačenju 17 utopljenika.
Braća Danijel (5) i Dragiša (7) nakon potrage izvučeni su u nedelju iz jezera Očaga kod Lazarevca. Prema napisima medija, braća su na kupanje na jezero došla sa svojim roditeljima i mlađom sestrom, a sa njima u društvu bili su i prijatelji roditelja sa svojom decom. Mališani koji su bili neplivači kupali su se u plićaku, ali njihova majka je u jednom trenutku primetila da ih nema.
Iskusni spasilac Miodrag Jović iz JP „Ada Ciganlija” kaže za „Politiku” da na kupalištima roditelji moraju svoju decu u svakom trenutku da drže na oku. Naš sagovornik naglašava da pojedini roditelji, na primer, na Adi Ciganliji sednu u bašte kafića i mališane koji se kupaju izgube iz vida pa spasioci moraju da reaguju.
„Ako primetimo da se dete kupa bez nadzora odmah ga udaljimo iz vode”, navodi ovaj spasilac.
Samo dva sata nakon što su se dvojica dečaka utopila u jezeru kod Lazarevca, muškarac iz Požarevca udavio se u Dunavu kod Kostolca. Reč je o nepličavu koji se kupao na plaži „Topoljar” koja je leti jedna od najposećenijih u okolini Požarevca. Njegovo telo izvučeno je iz rukavca Dunava.
„Najbolja preventiva je da znamo da plivamo. Ali, reka je najrizičnija za kupanje – promenljivo dno, jaka struja. Dunav je i plovni put, prolaze čamci, gliseri, skuteri... sve to nosi opasnost”, objašnjava Jović.
Kupanje na divljim plaža je najrizičnije. U Beogradu su crne tačke, to jest mesta gde ima najviše divljih plaža na Dunavu i gde se najčešće dešavaju utapanja, kupališta oko Velikog ratnog ostrva, Ada Huja i potez uz obalu pored Krnjače.
„Na neuređenim plažama se ne treba kupati jer na njima ne postoji adekvatna infrastruktura kao ni spasilačka služba i služba hitne pomoći. Istraživanje koje sam pre nekoliko godina radio pokazalo je da se 92 odsto slučajeva utapanja dogodilo upravo na divljim kupalištima”, navodi Jović.
Osim neuređenih plaža, veliku opasnost predstavlja i skakanje sa splavova, na šta su iz beogradske Rečne policije nebrojeno puta upozoravali. Takođe, spasiocima na Adi Ciganliji problem prave i tinejdžeri koji praktikuju noćno kupanje pod dejstvom alkohola.
Tinejdžer iz okoline Novog Pazara, utopio se u jezeru Gazivode 16. avgusta. Ovo jezero se nalazi dvadesetak kilometara od Novog Pazara i tada je bilo zamućeno zbog obilnih kiša koje su padale prethodnih dana. Tragedija se dogodila i 2. jula kod Sremske Mitrovice, na Bešenovačkom jezeru kada se udavio 27-ogodišnji mladić i to na delu gde je zabranjeno kupanje. Telo 19-godišnjeg mladića koji se utopio u Bubličkom jezeru kod Prokuplja, pronađeno je 4. avgusta.