– Uslugu finansira grad. Roditelji dece sa smetnjama u razvoju, koja su uključena u vaspitno obrazovni sistem Republike Srbije nemaju nikakve dodatne troškove – istakla je Nataša Stanisavljević, gradska sekretarka za socijalnu zaštitu, a prenosi Beoinfo.
Inače, zahtev za uslugu ličnog pratioca podnosi se nadležnom centru za socijalni rad, prema mestu prebivališta.
– Grad Beograd je ovu uslugu pokrenuo 2014. godine, kada je bilo 44 lična pratioca. Danas ih imamo 450 i taj broj će do kraja godine biti uvećan za 30, a tokom naredne za dodatnih 20 ličnih pratilaca – precizirala je resorna sekretarka.
U toku pandemije korona virusa nije bilo i nema smanjenja socijalnih davanja iz budžeta Grada Beograda.
– Prilagodilo smo se novonastastaloj situaciju uz uputstva i preporuke Gradskog zavoda za javno zdavlje. Obezbeđena je zaštitna oprema i primenjuju se preporuke svih nadležnih organa – podvukla je Stanisavljević.
Kada je reč o Prihvatilištima za decu, odrasla i stara lica, Stanisavljević je dodala je situacija u tim ustanovama zadovoljavajuća, s obzirom da nije bilo registrovnih slučaja zaraze virusom Kovid 19.
Ona je istakla da je takva povoljna epidemiloška situacija ostvarena uz veliko požrtvovanje zaposlenih socijalnih radnika u tim ustanovama.
– Od prvog dana je obezbeđena zaštitna oprema za sve korisnike i primenjuju sve sve neophodne mere kako bi se sprečila pojava virusa u ustanovama socijalne zaštite, dok Prihvatilište za decu ima i dezinfekcioni tunel ispred ulaza. Rađena je edukacija sa zaposlenima i sada sa decom koja kreću u školu – zaključila je resorna sekretarka i podsetila da je za korisnike socijalnih usluga do kraja godine obezbeđeno 35.000 zaštitnih maski i više od 12.000 litara dezinfekcionih sredstava.