Učenici su ponovo seli u školske klupe, a nastavnici stali za katedre. Ovogodišnji početak radne godine protiče u znaku borbe protiv virusa korona pa polazak u školu izgleda drugačije nego bilo koje godine do sada. Časovi skraćeni na 30 minuta, a mališani, uz knjige, sveske, olovke i pernice u učionicama obavezno s maskama. „Razbiće se” i neka odeljenja jer će, po preporuci Kriznog štaba, razredi sa više od 15 učenika morati da se dele u dve grupe. U školu će se ići u više smena.
Ministar prosvete Mladen Šarčević juče je za Tanjug istakao da će u školama biti pojačana dežurstva, da će đaci biti opominjani da ne skidaju zaštitu i da drže fizičku distancu. Od ekskurzija u prvoj polovini godine, po svoj prilici, nema ništa jer su škole dobile preporuku da u tom periodu ne organizuju đačka putovanja.
– Na svakih 15 dana radićemo presek stanja u školama i na osnovu toga davaćemo preporuke kako će se raditi od 15. septembra, a kako od prvog oktobra. Ne smemo da idemo prebrzo – rekao je ministar.
.jpg)
Za novi režim rada spremna je voždovačka osmoletka „Danilo Kiš”. U prostranom i uređenom dvorištu juče je organizovan doček prvaka, koji za razliku od prethodnih godina, zbog epidemiološke situacije, sada nije obeležen svečanom priredbom starijih drugara.
– Učenici od prvog do trećeg razreda pohađaće nastavu pre podne, četvrtaci pre i posle podne, a oni od petog do osmog razreda posle podne – istakla je Danijela Čolović, direktorka škole koju pohađa 1.480 učenika, a od toga je 280 prvaka. Starija deca, đaci od petog do osmog razreda, kaže ona, pratiće nastavu i iz učionice, ali i posredstvom kanala Radio-televizije Srbije.
U prostranim školskim hodnicima ovog voždovačkog zdanja bočice sa sredstvima za dezinfekciju na sve strane, a brojni prvaci, u čiju čast je upriličen prijem, nosili su maske i skidali ih tek za fotografisanje i vezivali oko ruke. Čini se da će baš najmlađe učitelji morati najviše da upozoravaju na mere zaštite.
U Pančinoj ulici na Zvezdari, gde se nalazi kompletno obnovljena osmoletka „1300 kaplara”, juče je bilo neobično tiho, iako danas počinje nova školska godina. Neki od žitelja ove ulice, prepoznavši novinarsku ekipu, uputili su nas na školsko zdanje koje je dobilo sasvim drugačije lice posle mnogo godina, praktično od otvaranja 1961. U dvorištu, ispred glavnog ulaza, umesto đaka, sedeli su odrasli. Sve je izgledalo kao da je u toku roditeljski sastanak. Nedaleko od školskog ulaza, kako red nalaže, postavljen pano u čast prvaka.
– Uželeli smo se učenika, a mislim da su se uželeli i oni nas. Škola je potpuno renovirana i uslovi za rad su sada fantastični – napomenula je Marica Remenski, direktorka ove osmoletke. Ova kuća znanja obnovljena je zahvaljujući Kancelariji za javna ulaganja i Vladi Republike Srbije. Nju pohađa 450 učenika, a ove godine, prvaci će „popuniti” tri odeljenja. Zbog epidemioloških okolnosti, kako je navela Remenski, đaci u odeljenjima biće podeljeni takođe u grupe od po 15 učenika, a časovi skraćeni. Nastava će se održavati u dve smene – učenici od prvog do četvrtog razreda će ići pre podne, a od petog do osmog posle podne, onim danima kada nastavu ne pohađaju od kuće. Pre doba korone, istakla je direktorka, učenici ove škole imali su časove samo u prvoj smeni, dok je druga smena bila rezervisana za sekcije i druge vannastavne aktivnosti.

Da rizik od potencijalne zaraze bude što manji, osim škola koje su se odrekle tradicionalnih dočeka prvaka, spremile za novi režim nastave i pooštrile higijenu, brinu i Gradska uprava i ministarstvo. Za početak nastave sve je spremno, ali opasnost ipak u određenoj meri postoji, pa je zbog toga važno poštovati epidemiološke mere, upozorio je gradonačelnik Beograda Zoran Radojičić za RTS.
– Deci moramo da objašnjavamo zašto je važno da nose maske, da im dobronamerno skrećemo pažnju na to, ali i da sopstvenim primerom to pokazujemo, pa verujem da će mališani dobro odreagovati – naglasio je Radojičić i dodao da je najbolje da devojčice i dečaci u učionicama nose platnene maske, koje ne samo da ih štite, već su i ekološki prihvatljivije od jednokratnih.
Gradonačelnik je apelovao i da bi roditelji, osim što decu edukuju o kovidu 19, trebalo da dodatno obrate pažnju na njih i da ih ako imaju ikakvu sumnju da su zaražena, nipošto ne šalju u školu. Ukoliko virus ipak uspe da prodre u učionice, to će se prijavljivati Gradskom zavodu za javno zdravlje pa će o daljem postupku odlučivati epidemiolozi.
Dezinfekciona sredstva koja smo zatekli u školi „Danilo Kiš” biće neizostavni deo inventara i svih preostalih beogradskih osmoletki. Za njih, kao i svu ostalu zaštitnu i higijensku opremu, grad je, prema rečima gradonačelnika, izdvojio oko 920 miliona dinara, a do kraja godine u iste svrhe opredeliće još oko 460 miliona dinara.

Obnovljena OŠ „Duško Radović”
Osnovna škola „Duško Radović” na Novom Beogradu učenike danas dočekuje u potpuno novom ruhu, a da li su majstori zaduženi za njenu obnovu uradili dobar posao juče je proveravao ministar prosvete Mladen Šarčević. Renovirana je cela zgrada, uključujući i fiskulturnu salu i školsko dvorište, a radove je realizovala Kancelarija za upravljanje javnim ulaganjima. Projekat je vredan 161,7 miliona dinara.
– Na ovaj način nastavljamo ulaganja u infrastrukturu u oblasti prosvete i stvaramo bolje uslove i za đake i za nastavnike. Potrebne su nam nove, moderne škole, po najsavremenijim standardima, baš poput ove – rekao je ministar Šarčević, a preneo Tanjug.
Nastava pod vizirima
Za decu koja zbog bolesti ne mogu da nose maske obezbeđeno je 10.000 vizira, a škole imaju dovoljno sredstava za dezinfekciju i higijenu učionica. Škole će se čistiti ujutru i uveče, a između smena biće obavezno provetravanje i dezinfekcija klupa. Problem bi u školama sa velikim brojem učenika moglo da bude organizovanje produženog boravka pa će, kako kaže Mladen Šarčević, za to morati da se iznađu bolja rešenja. Ministar je, prenosi Tanjug, rekao i da je savet nastavnicima i učiteljima da kad god je to moguće časove drže u prirodi i u školskom dvorištu.