Od našeg dopisnika
Sarajevo – Gotovo dva meseca Drvarčani se bore da uklone 300 tona nelegalnog otpada koji je početkom jula iz Italije uvezlo drvarsko preduzeće „Krom reciklaža” i istreslo ga u „njihovo drvorište”, u neposrenoj blizini tamošnjeg Doma zdravlja.
Na sve dosadašnje reakcije nezadovoljnih i zabrinutih građana, od organizovanja protesta i blokada saobraćajnica do upućivanja brojnih zahteva nadležnim institucijama u Federaciji BiH, odgovarano je „samo praznim obećanjima” zbog čega i nisu nikada realizovana.
U međuvremenu je Federalna uprava za inspekcijske poslove izdala i rešenje kojim je firmu „Kron reciklaža” obavezala da u „roku od mesec dana izmesti sporni otpad”, ali ni od toga nije bilo ništa jer su, navodno, u procesu izdavanja rešenja napravljene (ne)namerne greške koje su odložile njegovu zvaničnu primenu.
Time je dodatno aktuelizovano ključno pitanje ‒ ko je odgovoran i zašto ni nakon dva meseca nema konkretnog rešenja.
Dušica Runić, načelnica Drvara, na koji se „pokušava pebaci sva krivica”, za naš list navodi da odgovornosti lokalne zajednice u ovom slučaju „nema” i „ne može” je biti s obzirom na to da ona nema mehanizme za rešavanje problema izmeštanja otpada.
S tim problemom se ne suočavaju samo Drvarčani nego i građani Bosanskog Grahova i Bihaća, jer je određena količina otpada lagerovana i na području te dve lokalne zajednice.
„U Federaciji BiH (FBiH) zakoni su tako ’posloženi’ da ’vežu ruke’ lokalnoj zajednici jer ne postoje mehanizmi koji joj dozvoljavaju da može sama nešto da poduzme, kako bi se rešila otpada koji je baš u vreme eskalacije pandemije uvezen iz Padove, italijanske regije s najviše slučajeva zaraze. Ukoliko bi i nešto i uradili, to bi se tretiralo kao naš atak na tuđu robu u tuđem vlasništvu”, kaže Runićeva za „Politiku.
Na neopravdane napade na vlast Drvara, koje dolaze sa adresa nadležnih federalnih i kantonalnih institucija, Runićeva odgovara da je upravo „afera s opasnim otpadom pokazala sve administrativne nedostatke i nespremnost države u kjoj živimo da pomogne lokalnim samoupavama i da ih zaštiti od pojedinaca koji su, zarad ličnih interesa, spremni ugroziti i zdravlje stanovništva”.
U poslednje vreme u Drvaru se povećava broj zaraženih virusom korona, što izaziva dodatni strah kod građana, jer mnogi od njih to „dovode u vezu sa isparavanjem sumnjivog tekstilnog otpada iz Italije, lagerovanog u neposrednoj blizini Doma zdravlja”.
Načelnica Runić kaže da ona te sumnje ne podržava i da je uverena da su u pitanju proizvoljne procene, to jest spekulacije.
Federalna ministarka ekologije i turizma Edita Džapo je najavila da će Fond za zaštitu životne sredine FBiH obezbediti sredstva i angažovati kompaniju koja će ukloniti otpad deponovan u Drvaru.
Ne precizirajući kada će se to i dogoditi, ona je u izjavi za Srnu navela da bi to trebalo da bude što pre rešeno jer, kako je kazala, zna da su ljudi u Drvaru uznemireni i da je teško i načelnici koja se svakodnevno bori s građanima.