Više od hiljadu Srba iz Hrvatske nalazi na Interpolovim poternicama zbog postupaka koji su protiv njih pokrenuli hrvatski istražni i pravosudni organi. Zato je više udruženja i institucija pokrenulo inicijativu za formiranje stručnog organa koji bi se bavio pitanjima njihovih procesuiranja i problemima koje ona nose sa sobom.
Pored ostalih, pokretači inicijative su Asocijacija izbegličkih i drugih udruženja Srba iz Hrvatske, Koalicija udruženja izbeglica u Republici Srbiji, Savez Srba iz regiona, Dokumentaciono informacioni centar „Veritas”.
Prema rečima dr Koste Novakovića, predsednika Udruženja rezervnih vojnih starešina i veterana Srpske Krajine u Srbiji, jednog od potpisnika inicijative, ideja je da se pri Ministarstvu pravde formira stručni organ (uprava ili slično) za rešavanje problema procesuiranih za ratne zločine u regionu.
– Veliki broj članova našeg udruženja i drugih pojedinaca – vojnika, policajaca i starešina nekadašnjih pripadnika JNA, Posebnih jedinica milicije RSK i Srpske vojske Krajine, stalno i raznim povodima, u vezi sa dnevnopolitičkim potrebama u Hrvatskoj, izloženi su uglavnom montiranim i neargumentovanim optužbama pravosuđa Republike Hrvatske, zbog navodnih ratnih zločina počinjenih u toj republici. Optužbe se odnose gotovo isključivo na pripadnike srpske nacionalnosti, dok se pripadnici hrvatske nacionalnosti, shodno Deklaraciji o domovinskom ratu i Deklaraciji o „Oluji” unapred oslobađaju bilo kakve odgovornosti, pa i onda kada su učinili konkretne zločine, navodi dr Novaković za „Politiku”.
Reč je, dodaje, o tipičnoj zameni teza, pri čemu se Srbima iz Krajine, pripadnicima JNA i SVK nastoji nametnuti krivica za secesiju Hrvatske i građanski rat u toj republici, a pri tome se koristi tvrdnja da to nije građanski, već domovinski rat i odbrana od JNA i velikosrpske agresije podržane od dela domaćih Srba.
-U suštini cilj je optužiti JNA i Srbiju, donoseći više stotina, pa i više hiljada presuda protiv pripadnika JNA i Srba Krajišnika, a u poslednje vreme se navodi i materijalna šteta učinjena na privrednim objetima. Zbog svega navedenog, smatramo da je neophodno formirati stručni organ koji će se baviti pitanjem Srba procesuiranih u Hrvatskoj i zaštitom njihovih prava, ali i pitanjima procesuiranja ratnih zločina u širem smislu, pri čemu se zalažemo za osudu svih počinilaca ratnih zločina bez obzira na nacionalno, versko ili bilo koje drugo opredeljenje – kaže Novaković.
On ukazuje da se stalnim povećanjem broja optuženih bez argumenata uz navođenje da se nalaze na nepoznatim adresama u Republici Srbiji, insinuira kako je Srbija domaćin ratnim zločincima, koji u njoj nesmetano žive. Upravo ovi ljudi, ničim zaštićeni, zaključuje naš sagovornik primorani su često da sami dokazuju svoju nevinost.
Problem u vezi sa osnivanjem organa koji bi se bavio slučajevima Srba koji su procesuirani u Hrvatskoj je, navodi naš sagovornik, nepostojanje zakonskih odredaba na osnovu kojih bi to moglo da bude urađeno. Međutim, s obzirom na to da su u toku aktivnosti oko formiranja nove vlade i izmene u Zakonu o vladi i ministarstvima prilika je, ocenjuje dr Novaković, da se i ovi zahtevi povoljno reše.
– Obraćali smo se Ministarstvu pravde i ministarka nam je odgovorila da je ideja o formiranju Kancelarije za rešavanje problema procesuiranih za ratne zločine veoma dobra, ali da u ovom trenutku, prema Zakonu o ministarstvima, rešavanje problema procesuiranja za ratne zločine u regionu, nije u delokrugu Ministarstva pravde. U dopisu je navedeno i da će prilikom donošenja novog zakona, ministarka imati u vidu naš predlog. Poznato nam je da je pozitivno mišljenje o ovoj inicijativi ranije davao i Nikola Selaković, generalni sekretar predsednika Republike, prethodni ministar pravde – navodi dr Novaković.
Hapšenje u Frankfurtu
Među poslednjim privedenim Srbima iz Hrvatske je Dušan Vujnović (55), državljanin SAD. On je 16. avgusta ove godine uhapšen na aerodromu u Frankfurtu, prilikom putovanja iz Čikaga u Beograd. Vujnović, prema saznanjima „Politike”, nije znao da je za njim raspisana poternica.