Ako Komisija za spomenike i nazive trgova i ulica prihvati predlog aktuelnog zamenika gradonačelnika Gorana Vesića, sledeće godine Beograd bi mogao da dobije spomenike Milošu Savčiću, Vladi Iliću i Branku Pešiću, gradonačelnicima koji su ostavili neizbrisiv trag u istoriji glavnog grada i bez kojih on ne bi bio ono što jeste.
Vesić podseća da je Savčić bio jedan od najbogatijih industrijalaca Kraljevine Jugoslavije koji je otvorio rudnik „Trepča”, razvio Ulicu kneza Miloša, uložio u dvorski kompleks „Dedinje”, a sproveo je i veoma važne komunalne reforme i omogućio da se finansijski stabilizuje budžet grada Beograda. Ostao je upamćen po tome što je zadužio svoje privatne kompanije da bi grad dobio povoljniji kredit nego što je do tada imao.
– S obzirom na to da se Savčić dovodi u vezu sa Dedinjem i Senjakom, odnosno širenjem grada u tom pravcu, predložio sam da on dobije spomenik na uglu Bulevara kneza Aleksandra Karađorđevića i Bulevara vojvode Putnika – kaže Vesić za Tanjug.
Sudbina Vlade Ilića bila je veoma tragična. U njegovo vreme Beograd je postao industrijski centar Kraljevine Jugoslavije i prvi put je po industrijskom značaju uspeo da postane važniji od Zagreba i nekih drugih gradova. U Ilićevo vreme, podsetio je Vesić, sagrađena su dva mosta – Most kralja Aleksandra na čijim stubovima je danas Brankov most i Most kralja Petra danas Pančevački most.
Sem toga, u to vreme počelo je nasipanje Novog Beograda, tramvajem su povezani Beograd i Zemun, i rodio se plan da se na Novom Beogradu močvara naspe kako bi se sagradili radnički stanovi za oko pola miliona ljudi. Vesić podseća i da je Ilić bio jedan od najbogatijih Jugoslovena, vlasnik više desetina fabrika, uglavnom tekstila. Kao gradonačelnik poklonio je Beogradu zemljište na kome se danas nalazi Zoološki vrt, izgradio ga i kupio životinje među kojima je i aligator Muja koji je i danas živ.
– Nažalost, posle Drugog svetskog rata je osuđen, oduzeta mu je sva imovina. Dobio je zatvorsku kaznu bez ikakvog razloga, samo zato što je bio bogat i što su ga smatrali političkim protivnikom da bi kasnije umro u teškoj bedi. Sud je rehabilitovao Ilića i sada je vreme da on dobije svoj spomenik koji će se nalaziti u Venizelosovoj ulici, blizu dela grada koji je gradio – navodi Vesić.
Branko Pešić bio je sigurno najuspešniji gradonačelnik Beograda, ako se posmatra period posle oslobođenja. Vesić podseća da su u njegovo vreme izgrađeni Beograđanka, Gazela, napravljen auto-put kroz Beograd, hotel „Jugoslavija”... Njegov spomenik će biti podignut u pešačkoj zoni ispred opštine Zemun.
Iako u svoje vreme često nisu bili shvaćeni i nailazili su na razne otpore, tek kada je prošlo mnogo decenija posle njihove smrti građani su razumeli kakvi su oni bili vizionari, koliko su voleli svoj grad i uložili sebe i sve što su znali da bi se Beograd razvijao.
– Srećan sam što mi se pružila ta čast da upravo ja predložim da oni dobiju spomenike, koji će, kada budu podignuti, biti spomenici svih građana Beograda, zahvalnost tim ljudima za ono što su uradili za naš grad i dokaz da mi, kao društvo, znamo čak nekad sa zakašnjenjem da kažemo hvala nekome ko je nešto učinio za nas jer Beograd danas ne bi bio ovakav kakav jeste da nije bilo tih časnih i velikih ljudi – zaključio je Vesić.