Izgleda da je Milorad Mažić, koji je posle jednogodišnje epizode u Kini odlučio da svoje sudijsko znanje prenosi na Kipru, jedva dočekao da ode iz srpskog fudbala. Zato, sve dok se ne pojavi njegov pravi naslednik, sadašnji arbitri biće pod velikim pritiskom klubova. Tako je ova nova sezona u srpskom klupskom fudbalu počela veoma burno, pa se s pravom postavlja pitanje: šta možemo da očekujemo kada se bude rasplamsala borba za vrh tabele ali i za goli superligaški život?
Fudbalski savez Srbije odnosno Sudijska organizacija nalazi se pod permanentnim pritiskom pojedinih čelnika klubova. Tu ,,fudbalsku vatru,, povremeno raspiruju i klupski glasnogovornici, privatni novinari, pa se kod nekih klubova rodila ideja da je najbolje, zarad regularnosti takmičenja, da najveće utakmice u našem fudbalskom šampionatu sude stranci! Ova suluda ideja najverovatnije neće proći, jer to bi praktično značilo da FSS popušta pred naletima klubova, a sa druge strane već od iduće takmičarske sezone naša Superliga biće bogatija za VAR tehnologiju, što znači da će greške biti svedene na minimum a da će oni koji ih budu namerno pravili biti strogo sankcionisani.
Uvođenje VAR tehnologije podrazumeva brzu edukaciju sudijskih kadrova. Zato će sve sudije na koje se računa u narednih mesec dana dobiti iscrpne materijale, kako bi savladali gradivo. Ono što su nekada zarad regularnosti takmičenja činili u Rumuniji, Grčkoj, Albaniji, Saudijskoj Arabiji, a to je da najjače utakmice dodele stranim arbitrima, gde je većina njih dolazila iz Srbije, svakako neće proći ovde.
Sa druge strane, istina je da pojedine sudije imaju veću privilegiju od drugih, da su prečicom stigli do elitnog ranga takmičenja i da danas veoma često prave i početničke greške. Tako su nedavno Miloš Đorđić pripadnik srpske žandarmerije i Lazar Lukić takođe policijski činovnik napravili dve grube greške deleći pravdu. Đorđić je na utakmici između TSC-a i Crvene zvezde namerno zažmurio da sankcioniše grubi start Ričmonda Boaćija nad golmanom TSC-a Filipovićem, dok je njegov kolega Lazar Lukić propustio da isključi Zvezdinog prvotimca Sanoga, kada je išao pogibeljnim startom na kapitena Čukaričkog Docića.
Kod nas se već duže priča da pojedini klubovi imaju ,,svoje sudije,, koji ne biraju sredstva kako bi se dodvorili fudbalskim funkcionerima od čijeg mišljenja im kasnije zavisi napredovanje u sudijskoj karijeri. Očigledno je da mnogi dosta znaju, da još uvek ne žele jasno da se izjašnjavaju. Ali, svek dok se prljave stvari budu stavljale pod tepih, naš fudbal će biti u velikom blatu iz kojeg će se teško izvući..
Na kraju, nigde u fudbalskim dokumentima ne piše da stranci ne mogu da dele pravdu na našim terenima, ali, to bi bio opasan udarac i Miloradu Mažiću ali i plejadi sudija čije vreme tek dolazi a uveliko su se dokazali i u Evropi....
Primanja sudija duplo veća, odgovornost manja nego ikad
Do pre samo nekoliko godina fudbalske sudije u Srbiji bile su daleko po primanjima iza svojih kolega iz Evrope. Međutim, ta praksa se polako menja. Tako danas, glavni sudija u našem najelitnijem rangu za jednu utakmicu dobija oko 54.000 dinara a pre samo nekoliko godina ta primanja su bila duplo manja. Pomoćnici imaju oko 35.000 dinara po jednom meču što je za ovdašnje prilike veoma dobro, ocenjuju mnogi.
Za vreme vladavine Bogoljuba Stepanovića, Sudijska organizacija je imala dosta uspeha. Njegov naslednik Milan Karadžić je od starta nove sezone pod stalnim pritiskom, a neki klubovi već sada traže izuzeće nekih sudija za koje oni smatraju da su pod direktnim uticajem FSS-a.