Lokalni i regionalni izbori u Rusiji, koji su održani od 11. do 13. septembra, nisu uzdrmali Kremlj i najavili politički preokret uoči izbora za Dumu naredne godine, kao što su priželjkivali na Zapadu. Vladajuća stranka Jedinstvena Rusija proglasila je pobedu, dok je opozicija ipak ostvarila simboličan uspeh u Sibiru.
„Svi naši kandidati za guvernere pobedili su u prvom izbornom krugu, a u skupštinama svih regiona Jedinstvena Rusija će imati stabilnu većinu”, saopštio je Andrej Turčak, generalni sekretar vladajuće partije, prenosi RIA Novosti.
Predsedavajući Jedinstvene Rusije, bivši premijer Dmitrij Medvedev, odmah po saopštavanju rezultata glasanja poručio je kandidatima iz vladajuće stranke koji su pobedili da sada moraju da se dokažu: „Dobili ste glasove ljudi koji vam veruju i to poverenje mora biti opravdano. Samo u tom slučaju Jedinstvena Rusija će moći da opstane kao vodeća snaga u zemlji.”
Izbori za 18 guvernera i 22 skupštine gradova u 11 regiona i glasanje za pojedine poslanike državne Dume održani su u izazovnom trenutku za Rusiju. Na unutrašnjem planu zemlja se suočava s ekonomskim teškoćama izazvanim pandemijom korone, ali i višenedeljnim protestima na istoku, u Habarovskom, zbog hapšenja guvernera Sergeja Furgala zbog navodne umešanosti u ubistvo od pre 15 godina. Na spoljnom planu, osim sve jačeg pritiska Zapada na Kremlj zbog navodnog trovanja Navaljnog nervnim otrovom „novičok”, postajala je bojaznost da se „virus” opozicionih demonstracija iz Belorusije prebaci i u Rusiju.
Ovakve nepovoljne okolnosti s kojima se suočava Moskva opozicija je na izborima iskoristila, ipak, na simboličan način. Napravili su samo proboj u Sibiru, i to u mestu gde je najveći kritičar Kremlja Aleksej Navaljni navodno otrovan 20. avgusta, na aerodromu, pre nego što se ukrcao u avion za Moskvu. Prema do sada prebrojanim glasovima, pristalice Navaljnog tvrde da su osvojile lokalni parlament u univerzitetskom gradu Tomsku.
„Ovo je prva pobeda šefa kancelarije Navaljnog u Tomsku, gradu u kojem je on otrovan”, napisao je na „Tviteru” Ivan Ždanov, direktor Antikorupcijskog fonda, koji svojim istraživanjima zadaje glavobolju mnogima u Moskvi. Opozicionar Andrej Fatejev, koji je takođe osvojio mesto u lokalnom parlamentu, izjavio je za Rojters da je Jedinstvena Rusija u ovom gradu doživela poraz – osvojila je samo 12 od 37 mesta. U Novosibirsku je 37-godišnji šef kancelarije Navaljnog Sergej Bojko takođe osvojio mesto u lokalnom parlamentu. Da bi se na izborima suprotstavio Jedinstvenoj Rusiji i Komunističkoj partiji, Bojko je formirao listu sa 30 kandidata za gradski parlament. Zubni tehničar Damir Adagamov (26) kaže da je glasao za Bojka, pošto je na „Jutjubu” gledao video-zapise u kojima govori Navaljni: „Odlučio sam da pokušam. Ne znam da li će s Navaljnim i Bojkom biti bolje ili gore. Videćemo”, rekao je ovaj glasač iz Novosibirska za AFP.
U okviru lokalnih izbora u Rusiji izabran je i novi guverner Sevastopolja – dosadašnji vršilac dužnosti Mihail Razvožajev, ali su iz Brisela poručili da ne priznaju rezultate izbora na Krimu, prenosi Sputnjik.
„Evropska unija ne priznaje nezakonitu aneksiju Krima i Sevastopolja od strane Rusije i, prema tome, ne priznaje izbore na Krimskom poluostrvu. Ko god da je izabran na glasanju koje je Rusija organizovala na Krimu, EU ga neće priznati kao predstavnika teritorije koja je deo Ukrajine”, saopštio je juče portparol šefa evropske diplomatije Peter Stano.
I ukrajinsko Ministarstvo spoljnih poslova juče je izrazilo „odlučan protest” zbog izbora na Krimu, navodeći da je reč o takozvanim izborima za nelegalne organe vlasti.