NIŠ - Nema više nikakvih sumnji i nedoumica da virus korona ostavlja posledice i na sluh obolelih. Osećaj za miris i ukus, čiji je gubitak odmah po pojavi simptoma dijagnostikovan kod gotovo svih pacijenata obolelih od kovida 19, vraća se mnogo sporije nego što bi se očekivalo, a u pojedinim slučajevima ne i u potpunosti.
Ovo je za „Politiku” izjavio prof. dr Dušan Milisavljević, direktor niške ORL klinike. On je sa kolegama u ovoj zdravstvenoj ustanovi pre dvadesetak dana započeo jedinstveno istraživanje, koje je usporeno zbog značajnog smanjenja broja pacijenata koji su bili hospitalizovani i lečeni od kovida 19 u poslednjih mesec dana.
Podsećamo, stručnjaci Klinike za uho, grlo i nos KC Niš jedini su u ovom delu Evrope odlučili da ispitaju mogući negativni uticaj virusa na sluh.
– Iako naša istraživanja nisu završena, kod manjeg broja obolelih od kovida 19 utvrđeno je nepobitno da dolazi do slabljenja sluha, a prethodno izgubljeno čulo mirisa i ukusa ne vraća se u potpunosti. U dosadašnjem toku istraživanja evidentirali smo slučajeve blagog i srednje teškog slabljenja sluha, i to uglavnom na visokim frekvencijama. To znači da je kod tih pacijenata, kojih, na sreću, ipak, nije mnogo, oštećen slušni živac i da oni čuju govor sem ako nisu u pitanju najviši tonovi. Isto tako evidentirali smo i slučaj dodatnog pada sluha i kod pacijenta koji je koristio slušni aparat – govori o ispitivanjima Dušan Milisavljević, direktor niške ORL klinike.
Otorinolaringolozi KC Niš ustanovili su, takođe, da se kod nekoliko pacijenata vratilo prethodno izgubljeno čulo mirisa i ukusa, ali da je ono poremećeno ili promenjeno jer nisu mogli potpuno da definišu miris ili ukus kao nekada pre oboljenja od korone.
Kako dr Milisavljević posebno ističe, u istraživanju je do sada učestvovalo 75 pacijenata pozitivnih na virus korona koji su bili u teškom i srednje teškom stanju i bili duže hospitalizovani u kovid bolnicama niškog kliničkog centra.
– Planirali smo da ispitivanje i istraživanje obuhvati sto takvih pacijenata, od kojih je 90 odsto mlađe od 65 godina, a deset odsto iznad te starosne granice, koja inače podrazumeva slabljenje sluha zbog godina. A naša je odluka da pacijente iz uzorka proveravamo i mesec dana po izlečenju, to jest odlasku na kućni oporavak, jer bismo samo tako mogli da utvrdimo da li štetne promene mogu da imaju trajniji karakter ili je reč o privremenim promenama i oštećenjima. Za nas je najbitnije da smo planom istraživanja predvideli proveru sluha kod pacijenata koji su lečeni u niškim kovid bolnicama, ali nismo mogli tu da stanemo – dodaje dr Milisavljević.
On kaže da se samoinicijativno javio priličan broj pacijenata koji su bili lečeni od kovida u drugim zdravstvenim centrima i bolnicama, koji sumnjaju na promene sluha od korone i koji su, naravno, prihvaćeni.
Na kraju razgovora za „Politiku” dr Dušan Milisavljević rekao je da će završni rezultati i saopštenje šta su istraživanja donela zavisiti od daljeg toka epidemije. Ti niški rezultati biće, naglasio je, prezentovani i van Srbije kako bi poslužili na opšte dobro.