Pre četiri meseca navršilo se punih 13 godina od smrti trogodišnje Anje Grahovac koja je 21. maja 2007. godine preminula posle operacije katarakte obavljene u privatnoj bolnici „Perfekta”. Svih ovih godina, njena majka Ivana i otac Aleksandar čekaju da sud utvrdi da li je anesteziolog Stanoje Glišić napravio grešku koja je njihovu trogodišnju devojčicu koštala života.
Ako je suditi po tempu kojim se održavaju pretresi u ovom postupku, ali i onoga što je juče moglo da se vidi i čuje u sudnici beogradskog Višeg suda, izricanje presude još je daleko. Jučerašnji pretres odložen je jer savetnik tužilaštva dr Zoran Stanković nije bio spreman da da svoje mišljenje o veštačenju tročlanog Sudsko-medicinskog odbora čiji su članovi veštačili uzrok smrti devojčice. Dr Stanković, naime, očekivao je da će biti u prilici da članovima odbora postavlja pitanja neposredno, a ne da komentariše ono što su oni napisali u svom izveštaju.
Saglasivši se da nisu ispunjene procesne pretpostavke za održavanje pretresa, sudija je donela odluku da sledeće zakaže za 29. oktobar i na njega kao svedoke, pozove Ivicu Milosavljevića, načelnika odeljenja za sudsku medicinu na VMA, veštaka Ivanku Barović Radović i Branka Milakovića, anesteziologa.
Aleksandar Grahovac, otac tragično nastradale devojčice, bio je razočaran ponovnim odlaganjem pretresa i neizvesnošću njegovog kraja. Kaže da njemu i njegovoj supruzi Ivani nije važno da li će neko ići u zatvor, već samo da se utvrdi krivica za Anjinu smrt.
„Naša agonija traje 13 godina. Ne mogu da se setim nekog postupka koji je trajao toliko dugo ili, ne daj bože, još traje. Nikada nismo hteli da se svetimo, niti nam je cilj bio da se okrivljenima izreknu visoke zatvorske kazne. Dovoljno nam je da se javno kaže da je neko odgovoran za smrt naše Anje. Osećamo se nemoćno i prevareno otkako smo saznali za odluku Apelacionog suda u Beogradu o ukidanju presude kojom je Stanoje Glišić, anesteziolog iz lekarske ekipe koja je operisala Anju, zbog teškog dela protiv zdravlja ljudi osuđen na tri godine zatvora. Nažalost, za deceniju i kusur, koliko je trajao prvostepeni postupak, stekao sam utisak da je poenta u tome ko koga poznaje i ko šta može da završi ’preko veze’”, iskren je Grahovac.
Otac preminule devojčice kaže i da nije siguran da li posle ovoliko vremena on i supruga imaju snage, ali i osnova za podnošenje privatne tužbe. Misli, kako kaže, da to ne mogu da urade dok se prvostepeni postupak ne okonča pravnosnažno. A, pitanje je koliko će on da traje.
„Prvi postupak pred Višim sudom trajao je 12 godina, pa još godinu pred apelacionim. S obzirom na to da je ponovljeni postupak na početku, siguran sam da neće biti završen još nekoliko godina. Kada svemu tome dodate činjenicu da okrivljeni ima 80 godina, pitanje je kakav ishod postupka može da se očekuje”, ocenjuje Grahovac.
Na optuženičkoj klupi u prvom postupku, pored Glišića sedeli su oftalmolog Božidar Ilić, vlasnik ordinacije „Ilić”, koja je od klinike „Perfekta” iznajmila salu za operaciju, suvlasnik klinike „Perfekta” Dejan Milutinović i Milan Vasiljević, koji je bio optužen za pomaganje u izvršenju teškog krivičnog dela protiv zdravlja ljudi. Posle izvedenih dokaza, sud je Ilića, Milutinovića i Vasiljevića oslobodio odgovornosti dok je Glišiću izrekao kaznu od tri godine zatvora.
Ovu presudu, Apelacioni sud je potvrdio u delu koji se odnosi na oslobađajuće presude, dok je kaznu kojom je Glišić osuđen na tri godine ukinuo zbog „bitnih povreda odredbi krivičnog postupka”.