Borisu Džonsonu treba čestitati jer je jednim potezom ujedinio pet svojih prethodnika. Premijeri, uključujući Terezu Mej koja je vodila bregzit, uz malu grupu zvučnih imena iz vladajuće konzervativne partije, kritikuju njegov predlog zakona o unutrašnjem tržištu, podržan u britanskom parlamentu.
Nacrt je u ponedeljak uveče prošao prvu veliku prepreku podrškom poslanika, koji su prethodno priznali da bi njegovo usvajanje povredilo međunarodno pravo. Bivši premijeri su složni da Džonson novim zakonom pravi „atomsku bombu”, koja u najmanju ruku preti da razori bregzit, uništi trgovinski sporazum sa EU, ali i odnose sa SAD i drugim međunarodnim ekonomskim silama, podrije mir na irskom ostrvu i izvede London pred međunarodni sud.
Ipak, Džonson kaže da je njegova ideja da novim pravnim aktom reši odnose četiri članice Ujedinjenog Kraljevstva – sjajna.
Ako bude izglasan, zakon će, po mišljenju britanske vlade, osigurati nesmetanu trgovinu unutar UK, ali će, shodno obećanjima koja stižu iz EU, a potom i Vašingtona, ostaviti London praznih ruku nakon napuštanja unije i unesrećiti njegovu buduću trgovinsku vezu sa SAD.
Zbrka koju je ovim potezom izazvao britanski premijer ogleda se u tome što će novim unutrašnjim pravilima biti poništen sporazum koji su prošle godine sklopili Brisel i London. Njihov dogovor čini temelje pregovora o bregzitu, štiteći ujedno mir i ekonomsku stabilnost Severne Irske.
Kako je kamen spoticanja bregzita bio status Belfasta, koji želi da ostane deo jedinstvenog evropskog tržišta, EU i UK su se dogovorili da nakon 1. januara 2021. granični prelazi Republike Irske (koja je deo EU) i Severne Irske ostanu otvoreni.
Stoga bi na granici Severne Irske i Ostrva postojale određene kontrole. Džonson izmenama zakona, koji ne predviđa nadzor robe između Belfasta i Ostrva, nameće uvođenje takozvane „tvrde granice” između dve Irske (jer granica između EU i UK negde mora postojati). Zbog toga je Brisel poručio da će, ako ne odustane od namere da usvoji zakon koji ugrožava položaj Belfasta, pregovori o razlazu biti prekinuti, a London će odgovarati pred sudom zbog kršenja međunarodnog prava.
„Ono što mi sada ne možemo da tolerišemo jeste situacija u kojoj naši sagovornici iz EU veruju da imaju moć da razbijaju našu zemlju”, rekao je Džonson.
Opozicioni laburisti mu poručuju da „kada čovek provocira psa, ne treba da se čudi ako ga pas ujede”. Oni tako dele zabrinutost da će Velika Britanija zbog provokativnog ponašanja narušiti reputaciju u međunarodnoj zajednici i u budućnosti odvratiti druge zemlje da s njom sklapaju sporazume – što će imati trajni uticaj na globalni položaj Ostrva.
Drugi negativan efekat je uspostavljanje carinskih provera između Belfasta i Dablina, koje sada ne postoje, što ugrožava sporazum iz 1998. godine koji garantuje stabilnost i mir na irskom ostrvu, a kojem je SAD garant.
To dalje dovodi trgovinske veze prekoatlantskih prijatelja u opasnost, sve i da Donald Tramp bude reizabran u novembru, a pogotovu ako Bela kuća bude u rukama demokrata. „Politiko” piše da je demokratsko rukovodstvo jasno dalo na znanje da slobodna trgovina između UK i SAD nije moguća ako bude oštećen sadržaj dokumenta iz 1998. godine.
Postoji jednaka šansa i da je Džonsonova ideja da menja ekonomske odnose unutar kraljevstva pregovarački trik kojim on forsira Brisel da čini ustupke u vezi sa bregzitom. Analitičarima loše strane trika deluju toliko razorno da im se čini gotovo neverovatno da će novi nacrt postati zakon.