PROKUPLjE ‒ Za prvih 8 meseci ove godine u Šumskom gazdinstvu „Toplica” koje se na teritoriji Prokuplja, Blaca, Kuršumlije i Merošine prostire na površini od oko 68.514 hektara, bespravno je posečeno 914,88 kubnih metara šume. Prema zvaničnim podacima, u državnim šumama na teritoriji Topličkog okruga prošle godine je bespravno posečeno 1.447 kubnih metara drveta.
Radi se o bespravno posečenoj šumi u vlasništvu JP „Srbijašume”, odnosno Šumskog gazdinstva „Toplica” u Kuršumliji, a procena je da se u privatnim šumama na godišnjem nivou poseče minimum pet puta više kubika nego u državnim šumama.
Krađa šuma u Srbiji se pre svega dešava u privatnim šumama koje nemaju čuvare, video-nadzor i koje se ne obilaze redovno. To su najčešće šume u ruralnim područjima, udaljene od naselja i u kojima nema stanovnika. Vlasnici privatnih šuma su inače dužni da svoje šume sami obezbede i čuvaju, to nije u našoj nadležnosti – kažu u JP „Srbijašume”.
U ovom preduzeću naglašavaju da imaju organizovanu čuvarsku službu koju čini 624 čuvara šuma raspoređenih u 67 šumskih uprava koji su svakodnevno u šumama na terenu, pa je nelegalna seča u državnim šumama svedena na najmanju moguću meru.
Po pitanju nelegalniih seča mi raspolažemo preciznim podacima samo za nelegalne seče u državnim šumama. Za prvih 7 meseci ove godine bespravno je posečeno 3.917 kubika drveta, a na godišnjem nivou je to obično u proseku oko 8.000 kubika.
Novčane kazne na bespravnu seču šume kreću se od 300.000 do tri miliona za pravno lice, 100.000 do 500.000 za preduzetnika i do 100 hiljada za fizička lica – ističu u JP „Srbijašume”.
Kažu i da je obaveza čuvara „Srbijašume” da, ukoliko uoče krađu u privatnoj šumi, to prijave policiji, a zatim izađu na teren, premere, utvrde vrednost posečene šume i te podatke predaju šumarskom inspektoru.
Najviše se krade duž administrativne linije sa Kosovom i Metohijom
Najveća šteta šumama u Toplici se pravi duž administrativne linije sa Kosovom i Metohijom, na potezu između opština Kuršumlija i Podujevo. Na tom delu u dužini od preko 100 kilometara teren je nepristupačan, pa je šumske krađe vrlo teško otkriti i kontrolisati.
Šumari na tom terenu kažu da su šumokradice koje dolaze uglavnom sa druge strane administrativne linije iz opštine Podujevo dobro opremljeni kako prevoznim sredstvima tako i motornim testerama i drugom opremom, pa se krađe izvode brzo i teško ih je uhvatiti na delu.
Osim ovog dela kuršumlijske opštine, na udaru šumokradica su i šume na teritoriji Prokuplja, kao i u opštinama Blace i Merošina.