Ovaj duvanski proizvod pakuje se u male vrećice i lako je dostupan kako u prodavnicama, tako i preko internetaPrerađeni duvan zapakovan u malim vrećicama poput onih za čaj, neobičnog imena – „snus”, postao je novi trend među mladima u Srbiji.
Paketići „snusa” veoma su jeftini i lako dostupni. Ali ono što je problematično i opasno u vezi sa ovim nikotinskim proizvodom, jeste to što „snus” stvara zavisnost i može izazvati čitav niz bolesti, poput paradontopatije i – raka, upozoravaju stručnjaci.
Prema navodima medija, „snus” je postao veoma popularan među tinejdžerima u Srbiji koji ga kupuju u maloprodaji ili preko interneta po ceni od 900 do 1.000 dinara. Ovaj proizvod nema zvaničnu dozvolu za prodaju i nije registrovan u našoj zemlji. Ipak, u prodaji je i to niko i ne krije.
Dr Ika Pešić, član Nacionalne komisije za kontrolu duvana, izjavila je nedavno za RTS da je duvanska industrija promovisala „snus” kao nešto što je manje štetno od cigareta, manje opasno i da je sredstvo za odvikavanje od pušenja, i dodala da ništa od toga nije tačno, jer su studije pokazale potpuno suprotno. Naime, nakon otprilike tri godine kontinuirane upotrebe „snus” može izazvati rak usne duplje, a posle pet godina može izazvati rak grla, ždrela, želuca i pankreasa. Pored toga, vrlo je opasan za kardiovaskularni sistem, jer ima jako visoke koncentracije nikotina.
„Kada je u pitanju zavisnost, ista je, ako ne i veća nego kod ostalih dimnih duvanskih proizvoda, jer je mnogo veća koncentracija nikotina”, rekla je za RTS dr Ika Pešić.
„Snus” do sada kod nas nije registrovan i nije bilo zahteva za takvu registraciju, rečeno je iz Uprave za duvan. Takođe, nepoznato je i ko su uvoznici proizvoda koji u svom sastavu nemaju duvan, a sadrže nikotin. Zbog svega ovoga, postavlja se pitanje otkud ovaj proizvod u slobodnoj prodaji.
Nekadašnji predsednik Saveza Srbije protiv pušenja prim. dr Petar Borović objasnio je za „Sputnjik” da je „snus” prerađeni duvan kome se ukus ublažava, pa je zbog toga privlačan mladima. On je istakao da korisnici „snusa” često prvo nekoliko puta sažvaću vrećicu, kako bi nikotin za nekoliko sekundi stigao do mozga, nakon čega je nameste između desni i obraza za kasnije korišćenje, i da tom prilikom štetne materije direktno prodiru u krvotok mozga i tela.
Prema Direktivi EU, države članice zabranjuju plasiranje „snusa” na njihovo tržište. Iz te zabrane je izuzeta Švedska, gde je „snus” nastao i koja je garantovala da se proizvod neće prodavati van te zemlje. Duvanski proizvodi poput duvana za žvakanje i šmrkanje nisu zabranjeni u EU.
Istraga koju je pre dve godine sproveo „Sportsmejl” razotkrila je veliko širenje „snusa” među fudbalerima u Engleskoj. List je pisao da ovaj proizvod stimuliše
telo i mozak te fudbalerima „pojačava” koncentraciju, snagu i izdržljivost. Upravo je iz tog razloga „snus” zabranjen u Engleskoj još 1992. godine, ali igrači su ga redovno nabavljali iz Švedske, za manje od osam funti po pakovanju koje je dovoljno za 18 konzumacija, preneo je list.
Priča o alarmantnoj količini „snusa” koju konzumiraju igrači u svim ligama „eksplodirala” je u engleskim medijima koji su tada pozvali vlasti da uvrste „snus” na listu zabranjenih supstanci jer nije reč o „običnom” uzimanju dopinga, već o supstanci koja dokazano izaziva – rak.