Neobične sprave na šlemovima vojnika koje se po potrebi mogu spustiti u nivo očiju, za koje je i neupućenim posmatračima jasno da je reč o nekakvim elektronskim dvogledima ili binokularima, postale su neizostavni deo opreme elitnih pripadnika Vojske Srbije. Reč je o vojnicima obuhvaćenim projektima modernizacije „1.500” i „1.500 plus”, a koji se odnose na opremanje tolikog broja vojnika naoružanjem i opremom strane (projekat „1.500”) i domaće proizvodnje (projekat „1.500 plus”).
Važan deo te opreme su optoelektronski uređaji, posebno oni za noćne i uslove loše vidljivosti. To je ono što je donedavno nedostajalo Vojsci Srbije, a što inače poseduju njihove kolege iz modernih armija 21. veka.

Kakva je po ovom pitanju bila situacija minulih godina, o tome je, između ostalog, nedavno za „Politiku” govorio penzionisani general Ljubiša Diković, bivši načelnik Generalštaba VS.
„Kopnena vojska je unapredila pokretljivost, zaštitu, mogućnost dejstva u svim uslovima danju, a posebno za dejstvo noću i u drugim uslovima ograničene vidljivosti... Nabavkom znatnog broja optoelektronskih sredstava, što iz uvoza, što iz domaće proizvodnje ta slabost praktično više i ne postoji”, istakao je general Diković.
Ministarstvo odbrane je ovih dana prvi put objavilo detaljnije podatke o ovoj tehnologiji, koja možda nije toliko atraktivna na prvi pogled kao avioni ili helikopteri, ali je pripadnike Vojske Srbije svrstala u red savremeno opremljenih vojnika. S tim uređajima ispred očiju, rekao bi neko, deluju kao da su došli iz nekog futurističkog filma.
Kada je reč i o ovoj opremi, postignuto je ono čemu sistem odbrane teži u svakom smislu, da ona bude i sa Istoka i Zapada, ali i, što je posebno važno, domaćeg porekla.
Od sredstava koja se montiraju na šlem, ili nosač koji se nosi oko glave, elitni vojnici VS su opremljeni binokularom DVS-8 ruske proizvodnje s uvećavajućom optikom.

Poseduju i multifunkcionalni termovizijski dvogled francuske proizvodnje JIM UC. Ovo sredstvo namenjeno je za osmatranje, detektovanje, prepoznavanje identifikaciju, lociranje i obeležavanje cilja po kome se zatim dejstvuje. Ovaj superdvogled ima laserski daljinomer, dnevnu kameru, termovizijsku kameru, magnetni kompas GPS i laserski obeleživač cilja.
Sličnu namenu (ali manjeg dometa) ima i laserski multifunkcionalni daljinomer „moskito” švajcarskog porekla.
Vojska Srbije opremljena je i uređajem MUNS američke proizvodnje. Reč je o sredstvu velikog dometa koje se montira na pešadijsko naoružanje za gađanje noću. Ovaj uređaj namenjen je pre svega specijalcima, za zadatke kada neku kritičnu situaciju treba rešiti jednim hicem.
Takva preciznost očekuje se od snajperista, a da bi oni bili efikasni, moraju da vide dalje i jasnije od drugih zahvaljujući posebnoj tehnici konstruisanoj i nabavljenoj za njih. Teleskopski durbin „spoter 60” s uvećanjem od 20 do 60 puta nabavljen je za njih.
Kada je reč o domaćim optoelektronskim sredstvima koje vojska koristi, ili će koristiti, reč je o prenosnim osmatračkim uređajima, sistemima komandira za video-nadzor okoline, nišanskim spravama i uređajima koji olakšavaju posao vozačima borbenih vozila iz kojih je, po prirodi stvari, smanjena vidljivost.
Jedno od pomenutih vrsta sredstava je MIP-1 (skraćeni naziv od „multisenzorska izviđačka platforma”), prenosni uređaj na postolju, namenjen osmatranju i izviđanju u svim vremenskim uslovima, danju i noću, a zbog prikupljanja obaveštajnih podataka i lociranja ciljeva.
Termovizijske kamere u vozilima
Kada je reč o ovakvoj tehnologiji, ali ugrađenoj u vozilo, treba istaći komandno-izviđačko vozilo (KIV), koje je nastalo modernizacijom vozila BOV-3. Posadu vozila, opremljenog savremenom telekomunikacionom i informatičkom opremom, čini šest vojnika kojima su na raspolaganju televizijske kamere, kao i termovizijska. KIV je opremljen i daljinski upravljanom borbenom stanicom, koja takođe postaje standard savremenih armija, a iz koje se, iz vozila, a ne iz same stanice (kupole), može dejstvovati mitraljezom i bacačem granata. U red vozila „naoružanih” i kamerama, ali namenjenih za obaveštajno-izviđačke zadatke, spadaju i BRDM-2 MS, koje je Rusija poklonila Vojsci Srbije.