Nemačka industrija mesa ozbiljno je poljuljana odlukom Kine da zbog pojave prvih slučajeva afričke kuge svinja (AKS) na teritoriji te države zabrani uvoz nemačke svinjetine.
Kina, i sama duboko pogođena epidemijom ove smrtonosne bolesti životinja, pokušaće da se svinjetinom snabde iz drugih izvora, verovatno najpre iz Amerike. Zbog desetkovanog stočnog fonda, od 2019. do 2020. kineski uvoz mesa je udvostručen.
Nemačka će takođe tražiti izlaz za plasman svojih zaliha budući da je dosad, kao najveći snabdevač Kine, godišnje u tu zemlju isporučivala trećinu svog ukupnog izvoza i inkasirala oko milijardu evra godišnje. Istovremeno, Nemačka pokušava da ugasi požar. U pokrajini koja se graniči sa Poljskom, gde je virus pronađen kod divljih svinja, podignuta je četiri kilometra duga ograda. Predstavnici ministarstva poljoprivrede potvrdili su da pregovaraju s kineskim vlastima, dok je najveće udruženje farmera zatražilo da se zabrana preusmeri samo na proizvođače iz regija pogođenih AKS, a ne na celu državu.
Već sada se spekuliše da bi zbog svih ovih dešavanja evropsko tržište moglo uskoro da bude preplavljeno svinjskim mesom i prerađevinama iz nemačkih fabrika, što će ugroziti domaće proizvođače. Prve potvrde predviđanja već stižu. Samo desetak dana otkada je Kina blokirala nemački izvoz mesa, meso u susednoj Austriji drastično je pojeftinilo. Nemački proizvođači izlaz iz krize vide u obaranju cena svinjetine, što direktno utiče na austrijske proizvođače. Austrija bi, kako prenose mediji, rado iskoristila ulogu snabdevača azijskih zemalja, ali dozvolu za izvoz u Kinu ima svega pet proizvođača.
– Uzgoj svinja se više ne isplati. Naši poljoprivrednici rade bez zarade. Dobijamo svega 150 evra po svinji, a našim kolegama u Nemačkoj je još teže jer im plaćaju 125 evra po odrasloj svinji – rekao je šef austrijske berze za svinje Johan Šlederer.
Predsednik austrijskog Saveza poljoprivrednika Georg Štraser apelovao je na potrošače da ne kupuju najjeftinije proizvode, već da svesno kupuju domaće iako su skuplji. Pitanje je, međutim, da li će takav apel uroditi plodom. Ova kriza nesumnjivo bi mogla da se odrazi i na industriju mesa u Srbiji.
U prvoj polovini godine uvoz je ionako bio značajno uvećan. Uglavnom preko stranih hipermarketa meso i prerađevine već uvozimo iz Španije, Nemačke, Italije, Hrvatske, Poljske… Prema ranije objavljenim podacima Privredne komore Srbije, u prvih pet meseci 2020. imali smo potpuno negativan bilans u ukupnoj spoljnotrgovinskoj razmeni mesa, polutrajnih i trajnih proizvoda (konzervisanih).
Vrednost uvoza bila je oko 50 miliona evra, a izvoza 23,2 miliona evra. Uvoz polutrajnih mesnih proizvoda, praktično u jeku pandemije, bio je veći za 45 odsto u odnosu na isti period 2019.
Uvoz stopiran i u Srbiji
Zoran Erić, predsednik Asocijacije stočara Srema i Mačve, kaže da je prekomerni uvoz smrznutog mesa i prerađevina u Srbiju i ranije postojao, ali da je, prema informacijama koje ima, uvoz svinjetine iz Nemačke stopiran i kod nas. Čeka se da se vidi u narednih nekoliko dana šta će biti i da li će biti odobrena regionalizacija u Nemačkoj, to jest izvoz iz regija koje nisu pogođene bolešću.
– Neki kontigenti iz Nemačke stopirani su i vraćeni. Imamo potvrdu i od domaćih klaničara. Nije bio dozvoljen ni prolaz kroz tu zemlju. Nemačka je velika proizvođačka sila i mislim da će uspeti da reši problem. Očekuje se da će čak dobiti dozvolu za izvoz u Kinu iz onih regija koje nisu pogođene afričkom kugom svinja – ističe naš sagovornik. On apeluje na sve koji učestvuju u lancu proizvodnje, i male i velike proizvođače, da borbu za tržište podignu na viši nivo jer, kako ističe, Nemačka će kao veliki proizvođač dampinškim cenama pokušati da uveća izvoz svog smrznutog mesa.
– Cene trenutno obaraju nakupci. Plaše male proizvođače da će zbog ove situacije cene svinja pasti – istakao je Erić i dodao da je cena svinja stagnirala dugo i da još nije poznato šta će se dalje dešavati.