Do pre neku godinu bilo bi nezamislivo da neko da otkaz s mesta direktora moćne švajcarske kompanije kako bi prešao na novi posao u Beogradu. Upravo to je uradio tridesetčetvorogodišnji Džon Jovanović. Njegovo imenovanje za rukovodioca novootvorene beogradske kancelarije američke Međunarodne razvojne finansijske korporacije (DFC) privuklo je pažnju medija. Ovaj uspešni mladi menadžer, po poreklu Srbin, a po državljanstvu Amerikanac, dočekan je u internet čaršiji dvojako: neki smatraju da je on naš „oficir za vezu” s administracijom Donalda Trampa, a drugi da je „amerikanizovani Srbin” koji je umesto opanaka navukao kaubojske čizme.
Izvesne su, ipak, samo dve stvari: otvaranjem kancelarije DFC-a u Beogradu Srbija će svakako biti podebljana na mapi američkih investicija, a u tom poslu, Jovanović će biti glavni kartograf, zadužen za upravljanje delom budžeta DFC-a koji ukupno iznosi 60 milijardi dolara. Deo tog novca biće utrošen na učešće u već planiranim projektima – poput budućeg Auto-puta mira od Niša preko Prištine i Tirane do Drača – ali i za buduće poduhvate koji ishode iz nedavnih sporazuma predstavnika Beograda i Prištine potpisanih u Vašingtonu.
Iako mu je ministar Branislav Nedimović prorekao nesanicu („Džon Jovanović neće moći da spava od naših predloga”), sva je prilika da direktor beogradske kancelarije DFC-a, s obzirom na svoju uspešnu biografiju, mirno sanja. Odrastao u Čikagu, gde su se svojevremeno doselili njegovi roditelji Srećko i Nada, Jovanović je diplomirao je na Univerzitetu Prinston, a magistrirao na Univerzitetu u Pensilvaniji. Osim u švajcarskoj „Merkuri enerdži grupi”, radio je u brojnim drugim kompanijama poput „Dojče banke”, „Berensona”, „Noble grupe” i „Kadent enerdži partners”. Član je odbora „ICT Hab venčur” – investicionog fonda za startap projekte na Balkanu – zatim borda Instituta „IstVest” i kruga mladih lidera Milken instituta, a takođe je kopredsednik neprofitne organizacije „Helt korps”, koja srednjoškolce širom SAD edukuje o ishrani, fitnesu i stresu. Jovanovićeva supruga Dafni Oz, s kojom se venčao pre deset godina u srpskoj pravoslavnoj crkvi u Portlandu, u SAD je poznata kao blogerka, nutricionistkinja, TV lice i ćerka čuvenog televizijskog doktora Mehmeta Oza, kojeg je u medijsku orbitu lansirala Opra Vinfri. Džon i Dafni imaju četvoro dece – ćerke Filomenu, Domeniku i Đovanu i sina Jovana, kojeg zovu Džon-Džon. Sinovljevo ime i nadimak Dafni je svojevremeno objasnila rečima: „Sina smo nazvali Jovan Jovanović mlađi. Moj suprug je Srbin i sin je dobio ime po tati, a mi ga zovemo Džon-Džon.”
Po istom obrascu deo srpske internet čaršije tvrdi da se Džon Jovanović „amerikanizovao”, postavljajući prizemno pitanje da li je i njemu pravo ime Jovan. S druge strane, oni koji ga brane katkad pribegavaju malo preteranim poređenjima, poput onog u komentaru sa sajta „Politike”: „I Nikolu Teslu su zvali Nik, pa je bio i ostao naš.”